Vyhľadávanie:

Pre záujemcov o astronómiu

Pre záujemcov o astronómiu

STM v Košiciach si pripomenie Medzinárodný deň planetárií

Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach pripravuje pri príležitosti Medzinárodného dňa planetárií na 20. a 22. marca 2015 program zameraný na astronómiu SLNKO - SVETLO - ŽIVOT.

V piatok 20. marca sa pod názvom Rosseta - prvýkrát v histórii na kométe uskutoční prednáška Ing. Jána Baláža, PhD., slovenského vedca, ktorý sa významne podieľa na vývoji a konštruovaní kozmickej techniky. Od roku 1986 sa v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach zaoberá vývojom vedeckých aparatúr pre vesmírne satelity a sondy. Podieľal sa na príprave vesmírnych vedeckých misií Active, Coronas, Interball, Mars-96, Mir, Štefánik, Double star, Hotpay, Rosetta, Radioastron, BepiColombo, Resonance, Luna-Glob. Je nositeľom ocenení Technológ roka Slovenskej republiky 2005, ceny SAV za popularizáciu vedy, Pamätnej plakety SAV, čestných uznaní Európskej kozmickej Agentúry ESA a Čínskej kozmickej agentúry CNSA. Prednáška sa začína o 9.30 hod.

Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadne na 20. marca a zhodou okolností práve v tento deň bude možné pozorovať zatmenie Slnka, aj keď zo Slovenska len ako čiastočné. Tento astronomický úkaz sa začne v piatok 20. marca o 9:41, v Košiciach svoj vrchol dosiahne o 10:53 a skončí o 12:01. Pozorovanie bude možné, pravda ak nebude zamračená obloha, na nádvorí STM prostredníctvom astronomického ďalekohľadu. Kvôli ochrane očí pri pozorovaní zatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo okuliarmi s prispôsobenými sklami (napr. zo zváračských okuliarov). Čas pozorovania zatmenia Slnka od 10:30 do 12:00.

Pre záujemcov o astronómiu poodhalí STM v planetáriu tajomstvá vesmíru v programe SLNKO - SVETLO -ŽIVOT o 12.00 hod. O 14.00 hod. program doplní film Zrod života na zemi. Totožný program v planetáriu sa uskutoční aj v nedeľu 22. marca. Začína sa o 14:00 a film premietnu o 15:00.

Organizátori upozorňujú, že kapacita v planetáriu je obmedzená.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...