Vyhľadávanie:

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila U. S. Steel Košice

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila U. S. Steel Košice

V centre jej záujmu boli projekty na modernizáciu a dekarbonizáciu

Súčasťou týždňového programu prezidentky SR Zuzany Čaputovej na východe Slovenska bola aj dnešná návšteva spoločnosti U. S. Steel Košice. Témami rokovania s manažmentom firmy bola dekarbonizácia slovenského priemyslu a dekarbonizačných cieľov USSK, aktuálna situácia v podniku v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine, najmä s ohľadom na zásobovanie strategickými surovinami, ako aj pomoc firmy a jej zamestnancov Ukrajine a ukrajinským utečencom.

Prezidentka Čaputová si následne prezrela linku na výrobu žiarovo-pozinkovaných plechov, ktoré nachádzajú uplatnenie najmä v stavebnom a automobilovom priemysle. Stretla sa aj s predsedom odborovej organizácie OZ KOVO Jurajom Vargom. Po prehliadke výrobnej prevádzky sa spolu s viceprezidentom USSK Miroslavom Kiraľvargom krátko stretla s novinármi.

Prezidentka povedala, že jej dnešný program bol venovaný modernizácii a dekarbonizácii v Teplárni Košice a U. S. Steel Košice. „Sú to jedny z najväčších zamestnávateľov, ale zároveň aj znečisťovateľov životného prostredia, čo ovplyvňuje zdravotnú úroveň obyvateľov tohto regiónu. V teplárni sa vybrali cestou väčšieho využívania geotermálnej energie namiesto uhlia. Dekarbonizácia v U. S. Steel inštaláciou elektrických oblúkových pecí by umožnila splniť polovicu z nášho cieľa znížiť emisie na Slovensku o 55 % do roku 2030. Dôležité je aj to, že vstupnou surovinou do týchto elektrických pecí je kovový šrot, keďže kvôli situácii na Ukrajine je dodávka železnej rudy nestabilná.“ Prezidentka dodala, že modernizačné a dekarbonizačné projekty sú dôležitým krokom k zlepšeniu životného prostredia.

O stav dekarbonizácie v USSK sa zaujímali aj prítomní novinári. Viceprezident Miroslav Kiraľvarga povedal: „O našich plánoch komunikujeme s vládou už od minulého roka. Ďalšie kroky závisia od splnenia 3 podmienok, a to pochopenia na strane EÚ, podpory na strane SR a dostupnej zelenej energie a infraštruktúry. Ak by sa realizácie investičného zámeru s výškou prevyšujúcou 1 mld eur podarila, prvý zvitok by mohol z linky vyjsť koncom roka 2024/2025.“ Nová investícia sa dotkne aj zamestnanosti, keďže okrem odborníkov na pôvodnú technológiu bude firma potrebovať nových ľudí na nové technológie.

Ďalšie články

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Okresný súd Košice I, Odd.: Sro, Vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...