KONTAKT  |    _eng _sk

Priemysel a ekológia - vojna alebo symbióza?
           Pridané: 23.02.2004
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 08/2004

Zahraniční študenti technických univerzít na skusoch v U. S. Steel Košice

Študenti
Mladí ľudia si prezreli prevádzky divízneho závodu Koksovňa, aglomeráciu, suchý odval a čistiareň odpadových vôd v Sokoľanoch.

Tridsať mladých ľudí, študentov technických univerzít zo Slovenska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Francúzska, Portugalska, Grécka, Švédska, Španielska a ďalších európskych krajín, strávilo včerajšie dopoludnie v U. S. Steel Košice. Hneď na úvod sa stretli s generálnym manažérom pre environment Tiborom Duchonovičom, ktorý im priblížil aktivity spoločnosti v oblasti ochrany životného prostredia a jeho jednotlivých zložiek, potom, po krátkej besede, absolvovali i prehliadku vybraných prevádzok, v ktorých boli ukončené, respektíve prebiehajú významné investičné ekologické akcie. Navštívili aglomeráciu, divízny závod Koksovňa, suchý odval a čistiareň odpadových vôd v Sokoľanoch.

Exkurzia v hutníckom podniku bola súčasťou programu BEST Winter Course 2003/2004, ktorý pod názvom Priemysel a ekológia - vojna alebo symbióza pripravila pre zahraničných študentov košická lokálna skupina BEST pod patronátom rektora Technickej univerzity v Košiciach Juraja Sinaya.

Podľa informácií Zuzany Forgácsovej, koordinátorky projektu, cieľom kurzu, ktorý sa začal v pondelok tohto týždňa a potrvá do piatku, 27. februára, je poskytnúť študentom technických smerov možnosť lepšie pochopiť význam prepojenia priemyslu a ekológie, oboznámiť sa s novými i starými technológiami, ktoré v rámci procesu priemyselnej výroby pomáhajú znižovať jej nepriaznivý dopad na životné prostredie. Účastníci podujatia získajú podrobnejšie informácie o správnom využívaní a zaobchádzaní s technologickými prostriedkami pri práci, ochrane ovzdušia a vôd, o odpadovom hospodárstve a tiež o efektívnom využívaní energií a ich alternatívnych zdrojoch. Nadobudnuté vedomosti im pomôžu pozrieť sa na danú problematiku v širších súvislostiach. Úlohou mladých ľudí, ktorí zároveň absolvujú minimálne osemnásť hodín odborných prednášok na tieto témy, bude vypracovať záverečnú prácu. Po záverečnom teste dostanú od Technickej univerzity v Košiciach BEST certifikát.

BEST, Board od European Students of Technology, je neziskovou, apolitickou medzinárodnou študentskou organizáciou. Vznikla v roku 1989 v Berlíne a jej cieľom je umožňovať a podporovať komunikáciu, výmenu poznatkov, vedomostí a skúseností študentov európskych technických univerzít. BEST spája 62 lokálnych skupín, ktoré pôsobia v 21 krajinách. Spájajú ich spoločné ciele, projekty a priateľstvá. Jedna z nich má od roku 1994 sídlo aj v Košiciach. Počas svojej existencie umožnila zúčastniť sa na medzinárodných aktivitách organizovaných inými lokálnymi skupinami v Európe približne 450 študentom Technickej univerzity v Košiciach.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...