Vyhľadávanie:

Prvý pochod Železnou cestou

Prvý pochod Železnou cestou

Okolie Košíc je bohaté i na technické pamiatky

Poznáte projekt Európska železná cesta - European Iron Trail? Vznikol začiatkom deväťdesiatych rokov v západnej Európe. Podporujú ho štátne orgány zapojených krajín a nemalú úlohu zohráva aj v rozvoji ich cestovného ruchu. Pôvodné európske trasy však územie Slovenska vynechávali. A to aj napriek tomu, že už od stredoveku hralo prím tak v baníctve, ako aj hutníctve.

Myšlienka vytvoriť projekt slovenských trás Európskej železnej cesty sa zrodila v roku 1998. Odborníkom zo Slovenského technického múzea, Hutníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a vtedy ešte existujúcej Slovenskej hutníckej spoločnosti sa podarilo prijatie Slovenska do tohto projektu presadiť. Napokon, naša krajina má čo ponúknuť. Nielen nádhernú prírodu, ale aj množstvo technických a kultúrnych pamiatok. Nie nadarmo nazývali kedysi Gemer železným srdcom Európy.

Slovenskom vedú tri trasy, niekoľko zaujímavých lokalít sa nachádza aj v okolí Košíc. Patria k nim Vyšný a Nižný Klátov, Myslava, Jasov či Medzev. Do projektu sa zapojili aj študenti a pedagógovia zo Strednej priemyselnej školy hutníckej, a to zaujímavou aktivitou. "Vytvorili sme informačné tabule Železnej cesty, ktoré boli osadené v Myslave, Nižnom i Vyšnom Klátove," povedala Silvia Majerčáková, zástupkyňa riaditeľa školy a jedna z koordinátorov tejto iniciatívy. "Prv, než sa tak stalo, sme založili krúžok Železná cesta, hľadali a študovali predmetnú dokumentáciu."

V uplynulých dňoch škola zorganizovala prvý ročník pochodu Železnou cestou. Trasa viedla zo sídliska KVP cez Girbeš ku Klatovianke v chatovej oblasti Mlynky, končila v Nižnom Klátove. Každý z účastníkov získal diplom o absolvovaní pochodu, ktorý podpísala starostka Nižného Klátova Marta Štefanová, viceprezident U. S. Steel Košice pre ľudské zdroje Martin Pitorák a riaditeľ SPŠH Ladislav Makó.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...