Vyhľadávanie:

Rekord pokorili naraz traja

Rekord pokorili naraz traja

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach mal v podaní kenských bežcov výbornú réžiu

To sa v doterajšej histórii Košického maratónu ešte nestalo. Traťový rekord, ktorého držiteľom bol od roku 2007 Keňan Wiliam Biama časom 2:09:53 hod., v nedeľu 3. októbra 2010 neodolal. Prekonali ho hneď až traja maratónci z Kene skvelými časmi pod 2:08 hod. Víťazný Gilbert Chepkwony preťal cieľovú pásku v čase 2:08:33 hod., druhý Solomon Bushendich zabehol dva razy mestský okruh za 2:08:40 hod. a tretí v cieli Peter Chebet dosiahol čas 2:08:42 hod.

Všetci traja zabehli v Košiciach svoje osobné rekordy. Hneď po štarte sa vytvorila deväťčlenná skupinka, v ktorej boli okrem siedmich vytrvalcov aj dvaja Keňania Tanus a Kimayo, ktorí udávali tempo a v pelotóne robili vodičov, tzv. zajacov. Na obrátke do druhého kola mestského okruhu, tesne pred miestom štartu a cieľa, mala táto skupinka medzičas 1:04:40 hod. "Keď v druhom okruhu zrýchlia, budeme svedkami nového traťového rekordu," povedal v sprievodnom vozidle s časomierou jeden z rozhodcov Jiří Čadil a pokračoval: "Chce to však trochu oteplenia. Na štarte bolo osem stupňov Celzia a slniečko je čoraz viac silnejšie a silnejšie. Nuž zdá sa, že keď ich nepostihne kríza, s tým rekordom by to mohlo vyjsť."

A mal pravdu. Teplomer sa neustále šplhal hore a maratónci z Afriky pôsobili na trati oveľa uvoľnenejším dojmom. Vodiči Tanus a Kimayo postupne odstúpili z trate na 23. resp. 29. kilometri a začala sa roztrhávať aj vedúca skupinka. Nasadenému tempu postupne nestačili Keňania Kibet, Kavutu, Ruto i Etiópčan Degefa. Riaditeľ pretekov Branislav Koniar, ktorý celý priebeh maratónu sledoval zo sprievodného vozidla nestále rukou popoháňal vedúce trio k rýchlejšiemu tempu. "Bol som prekvapený, ako si títo traja na trati v uliciach mesta verili. Neustále sa iba usmievali a v angličtine mi prízvukovali: Len pokojne, máme to všetko pod kontrolou," prezradil B. Koniar už v cieli po pretekoch a dodal: " Všetci traja na trati výborne spolupracovali a striedali sa na špici. Treba povedať, že nám vyšlo počasie, ktoré bolo na beh ideálne. A to, že sme štart posunuli o hodinu skôr bolo tiež veľké plus k výsledným časom."

Kým prví traja Keňania boli šťastní, že dokázali zlepšiť svoje osobné rekordy, takú radosť už nemal nový majster Slovenska v maratónskom behu, náš spolupracovník z U. S. Steel Košice Imrich Pástor, ktorý získal už štvrtý titul majstra Slovenska po sebe.

"Samozrejme, že siedme miesto i zisk majstrovského titulu ma veľmi tešia, ale chcel som dokázať viac. Na tento maratón som mal vydarenú prípravu a túžil som prekonať osobný čas ešte z roku 2007, ktorý má hodnotu 2:21:59 hod. Nevyšlo mi to. V prvom kole mi robil spoločnosť klubový kolega z Obal servisu Tibor Sahajda, ktorý bežal iba polmaratón. V druhom kole som už bojoval na trati sám a po 24. kilometri som cítil, že mi tvrdnú stehná," zdôveril sa v cieli I. Pástor. Jeho tréner Pavol Madár mu veril, ale mrzelo ho, že jeho zverenec nedodržal taktické pokyny. "Po štarte to Imro trochu prepálil, začal veľmi rýchlo. Ja som ho v druhom kole sprevádzal na kolieskových korčuliach a keďže Keňania boli veľmi rýchli a ostatní z pelotónu mu nestačili, tak som mu na trati robil spoločnosť. Jeho výsledný čas 2:23:55 hod. je najlepší tohtoročný slovenský výkon v maratóne. Chcel zabehnúť pod 2:20 hod. a ako sám povedal, raz takýto čas určite dosiahne. Možno už v budúcej sezóne," dodal P. Madár.

V pestrofarebnom pelotóne sa objavila na polmaratónskej i maratónskej trati celá plejáda železiarov. V maratóne sa v prvej tridsiatke umiestnil Jozef Sciranko, ktorý skončil na 27. mieste časom 2:48:01 hod. Dobre si v ženskej kategórii počínali aj Alžbeta Tiszová a Erika Billá. Zo sedemdesiatich štartujúcich žien obsadili 14. a 15. miesto. Na štrnástej priečke (celkovo na 268. mieste) sa umiestnila skvelým časom 3:32:55 hod. Alžbeta Tiszová, na pätnástej priečke (celkovo na 280. mieste) dobehla v čase 3:34:02 Erika Billá. Podobne ako vlani, aj v tomto roku sa na štart maratónu postavili dvaja americkí manažéri. Z nich si lepšie počínal Michael Simko. V silnej konkurencii skončil na 349. mieste výborným časom 3:42:52 hod.

Bradley Cramer obsadil v konečnom poradí 550. miesto časom 4:06:31 hod. Naša spoločnosť mala početné zastúpenie aj v polmaratóne a v pretekoch korčuliarov. V polmaratóne u mužov skončil Tibor Sahajda z bežeckého klubu Obal servis na 2. mieste v čase 1:10:32 hod. Zo zamestnancov USSK sa na 41. mieste umiestnil Branislav Klobošič časom 1:24:57 hod. Zo žien už po piatykrát za sebou zvíťazila Katarína Bérešová z Obal servisu časom 1:16:32 hod. Z členov klubu BK Steel Košice sa na 71. mieste umiestnila časom 1:28:32 hod. Zuzana Korotvičková a zo železiarok na 636. mieste skončila Iveta Vargová časom 1:56:02 hod. V polmaratóne inline korčuliarov sa z našich umiestnili dvaja pretekári v rovnakom čase 44:55 min. zhodne na 29. - 30. mieste. Boli to Juraj Hudák a Peter Eškut. Na 44. priečke skončila Lucia Petrovičová za 46:13 min. Svoje zastúpenie sme mali aj v štafete na 4 x 1/4 maratónu. Túto štafetu úspešne absolvovalo kvarteto expatriotov v zložení Dayna Martinová, Steven Martin, John Bertocchi a Melanie Simková.

Vynikajúce výsledky bežcov v mužskej kategórii v tomto roku posunuli náš najstarší maratón v Košiciach medzi TOP desať najlepších maratónov v Európe. Podľa času víťaza sa MMM zaradil na 5. miesto za takými gigantmi ako sú maratóny v Londýne, Berlíne, Paríži či Rotterdame, ale vyššie než v Ríme, Madride, Zürichu, Hamburgu či v Miláne. Aj keď sezóna sa ešte neskončila, Košice by z tejto elitnej desiatky nemali vypadnúť.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...