KONTAKT  |    _eng _sk

Relax a oddych. Zaslúžene!
           Pridané: 16.06.2008
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 24/2008

Hutníci si rekondičný pobyt v kúpeľoch Číž pochvaľujú

Pohoda, ticho, perfektný vzduch a teplé slnečné počasie. Bazény s toboganmi či vodnou stenou, ležadlá, slnečníky... Skrátka idyla. Akoby ste sa ocitli v inom svete. S trochou predstavivosti v prímorskom letovisku. Nemôžete prehliadnuť estetické prostredie a jeho čistotu. Vynikajúce miesto na oddych, relax. "Včera sme tu mali tridsaťdva stupňov. Poriadny hic. U nás je vždy o päť či šesť stupňov teplejšie než v Košiciach," konštatuje Milan Hlinka. Temer bezoblačné nebo dávalo tušiť, že inak tomu nebude ani v deň našej návštevy, na ktorú sme sa vybrali, aby sme zistili, ako sa darí našim hutníkom na rekondičnom pobyte...

SVETOVÝ UNIKÁT
Sme v Prírodných jódových kúpeľoch Číž, ktoré majú za sebou, ako sa dozvedáme od ich riaditeľa M. Hlinku, už viac ako storočnú históriu. Písať sa začala v roku 1862. Celkom náhodou. Na prvý z prameňov, ktoré, ako sa ukázalo, majú blahodárnu liečivú silu, tu narazili náhodou. Pri kopaní studne... Dali mu meno Hygiea. Prvý chemický rozbor vody odhalil, že sa v nej nachádza jód, ktorého výskyt je v minerálnych vodách zriedkavý. Dnes patria pramene medzi najvzácnejšie v Európe. Čížsku liečivú vodu bohatú na jód a bróm považujú odborníci za ojedinelý svetový unikát. Napokon, svedčia o tom viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Z nich najvzácnejšie sú certifikáty z výstavy v Bruseli z roku 1879 a svetovej výstavy v St. Luis v USA z roku 1904.

JÓD ORGANIZMU PROSPIEVA
Nedostatok jódu v organizme spôsobuje poruchy štítnej žľazy. Svojím priamym účinkom a prostredníctvom hormónov štítnej žľazy a metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín znižuje koncentráciu cholesterolu, spomaľuje vznik arteriosklerózy, rozširuje cievy, zlepšuje prekrvenie, napomáha hojeniu rán, pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolestivé opuchy, spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice, má antiseptický a dezinfekčný účinok. Preto pobyt v kúpeľoch prospieva predovšetkým ľuďom s chorobami obehového a pohybového ústrojenstva, nervovými chorobami a chorobami z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou. Jód sa do tela v priebehu kúpeľnej liečby dostáva kožnou cestou a sliznicami dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva. Teda prostredníctvom vaňových kúpeľov, inhalácií a krenoterapie. To všetko, vrátane elektroliečby, plynového uhličitého kúpeľa, sauny a ďalších procedúr, absolvujú i košickí oceliari počas dvojtýždňového rekondičného pobytu.

ABY SA HUTNÍCI CÍTILI DOBRE
"Verím, že sa u nás cítia dobre a že sú spokojní," nechal sa počuť M. Hlinka. Dozvedáme sa, že najradšej, keďže počasie je pekné, sú pri bazénoch. A ako sme sa neskôr presvedčili, bolo tomu naozaj tak... "Možností ako stráviť voľný čas, najmä popoludní, po procedúrach, je podľa môjho názoru dosť. K dispozícii je telocvičňa, fitness centrum, biliard, golfový simulátor, požičovňa bicyklov, knižnica..." Liečebný komplex je vsadený do celoročne udržiavaného nádherného parku, ktorý zasa poskytuje príležitosť na prechádzky a oddych, areál ponúka aj jazdu na koníkoch - hipoterapiu. "Aby sa naši klienti lepšie navzájom spoznali, organizujeme rôzne športové turnaje i posedenia pri živej hudbe dvakrát do týždňa. Novinkou v tomto našom snažení je opekačka či spoločné posedenie pri dobrom guláši pod holým nebom. Chystáme sa na ňu práve dnes..."
A ubytovanie? Hutníci si ho pochvaľujú. Liečebné domy prešli v ostatnom čase dôkladnou rekonštrukciou. Izby sú dvojposteľové, ich súčasťou je oddelená obývacia časť a pochopiteľne samostatné sociálne zariadenie. Každý deň tu na nich čaká čerstvý čaj, káva či ovocie. K dispozícii je chladnička, televízor...

A TIE KÚPALISKÁ!
"Rekondičáci", s ktorými sme sa stretli v jedálni krátko pred poludním, boli spokojní. So stravou, ubytovaním, so službami. Až na jednu. "Chýba nám tu bankomat," zaznelo z pléna. Riaditeľ prisľúbil, že túto "chybičku krásy", na odstránení ktorej už pracujú, vyriešia v najbližšej budúcnosti. Vysokopeciar Jozef Mitaľ, kto by nepoznal turistického baróna, si pobyt v kúpeľoch nevedel vynachváliť. "Každý si tu nájde niečo, čomu sa môže vo voľnom čase venovať. Procedúry máme na deň tri až štyri, personál je ochotný... Onedlho odchádzam do dôchodku a tento pobyt je pre mňa, po štyridsiatich rokoch práce pre fabriku, ako šľahačka na čučoriedkach. Milo ma prekvapila hygiena a čistota, ktoré tu všade vládnu. V areáli kúpeľov, ale aj v ich ubytovacej časti..."
Spokojnosť netajil ani Ondrej Kočiš z Koksovne. "Super! Je tu parádne prostredie. A tie kúpaliská!" "Poviem to takto. Bol som už na štyroch rekondičných pobytoch, a to na rozličných miestach, ale tento hodnotím najvyššie," konštatoval Peter Surgent z Koksovne naznačujúc stupienky od najnižšieho po najvyšší. "Mnohí vravia: čo budeme taký dlhý čas na rekondičnom pobyte robiť? Moja odpoveď? Nič! Jednoducho nič!" povedal majúc na mysli fakt, že niektorí ľudia nevedia skrátka odpočívať, vypnúť, relaxovať. Žeriavnik Štefan Brovický z Teplej valcovne mu pritakal.

Blížil sa čas obeda. Hutníci sa chystali dať si niečo pod zub, na výber mali z piatich druhov jedál, čakalo na nich ešte posedenie pri dobrom guláši. Jedni sa vracali z procedúr, ďalší si krátili čas pri bowlingu či v izbách. Väčšina z vyše osemdesiatčlennej skupiny košických oceliarov však relaxovala pri bazénoch s priezračnou vodou. Chlapi z cépeerky i rudiska si skúšali "jazdu" na tobogane, ďalší rozohrávali vodné pólo. Iní len tak chytali bronz... Oddych, relax. Zaslúžia si ich.

Empty

ODPORÚČAME

26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom
07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok