KONTAKT  |    _eng _sk

Rodina hutníkov sa opäť rozrástla
           Pridané: 14.12.2016
Autor: Dušan ORÁČ
Kategória: Sekcie správ

Uskutočnila sa tradičná slávnosť Šachťák 2016

Aj tohto roku usporiadali hutníci tradičnú slávnosť Šachťák, ktorá sa konala v priestoroch Spoločenského pavilónu v Košiciach 24. novembra 2016. Podujatie nadväzuje na tradície vzniknuté pri založení prvej Banskej akadémie v Banskej Štiavnici v roku 1762, pri ktorom cisárovná Mária Terézia vydala nariadenie pre praktickú výučbu baníctva a hutníctva.

Šachťák je slávnosť, na ktorej sú podľa tradičných banskoštiavnických manuálov majstrami cechu hutníckeho prijímaní do stavu hutníckeho študenti prvého ročníka, a to skokom cez kožu. Celý ceremoniál riadi Slávne vysoké a neomylné prezídium za spoluúčasti čestného prezídia a adlátov, menovaných pre tento slávnostný akt. Do čestného prezídia aj tento rok zasadol rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť, ďalší členovia akademickej obce, hostia a aj významní predstavitelia slovenského hutníckeho priemyslu Elena Petrášková z U. S. Steel Košice, Ľudovít Parilák zo Železiarní Podbrezová, Milan Veselý z firmy Slovalco a Peter Magvaši zo spoločnosti CEIT.

Proces cechovania je neodmysliteľne spojený aj s kladením otázok, ktorých odpovede sú nevyhnutné pre ďalší hutnícky život. Fukso je za vyjadrenie životného kréda je odmenený božským nápojom, alebo potrestaný inými nápojmi, najčastejšie v podobe slanej vody v kombinácii napríklad s mliekom. Zavŕšením aktu prijímania fuksa do cechu hutníckeho je jeho skok cez hutnícku kožu a podpis do historického „grundbuchu“ Alma mater.

Máme za sebou úspešne ďalší ročník a poďakovanie patrí všetkým sponzorom a študentom, ktorí sa podieľali na jeho organizovaní.

Zdar Boh!

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu