KONTAKT  |    _eng _sk

Rozmanitosť Európy očami mladých umelcov
           Pridané: 08.09.2014
Autor: Richard DREISIG
Kategória: 18/2014

Počas dvanásteho ročníka tvorivých dielní Metal Inspirations 2014 vznikli desiatky zaujímavých diel

To, že aj ťažkopádne vyzerajúci kov sa môže premeniť na pôsobivé umelecké dielo, často s praktickým využitím, demonštrovali mladí dizajnéri na 12. ročníku medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2014. Tohtoročná téma - Ja, Európan - symbolizovala desiate výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Pätnásť študentov, ktorých dopĺňalo deväť pedagógov z pozvaných univerzít, "zušľachťovali" kov v priestoroch dielní Strednej odbornej školy Košice - Šaca od 19. do 26. augusta. Výdatne im pri tom pomáhali miestni majstri odborného výcviku.

TVORIVOSŤ NA MNOHO SPÔSOBOV

"Vyrábam krídlo pre motýľa," začala s opisovaním svojho výtvoru Magdalena Schlosserová, študentka dizajnu VUT Brno, obsluhujúc ohýbačku kovu. "Jedného motýľa mám už hotového, pribudne k nemu ešte jeden. Dielo bude reprezentovať takzvaný "butterfly effect", keď jedna vec následne ovplyvní ďalšiu. Tento jav je v Európskej únii častý. Ďalšie, už dokončené dielo, má jednoduchý názov Kocky a vyjadruje snahu Európy dosiahnuť dokonalosť."
So svojím výtvorom bol v čase našej návštevy v dielňach školy už hotový "navrátilec" workshopu Paweł Orlowski z univerzity ASP Krakov. Na Metal Inspirations bol po prvý raz pred desiatimi rokmi ešte ako študent, teraz sa predstavil v role pedagóga. "Vytvoril som sochu človeka, obyvateľa Európy. Dizajn som najprv navrhol v počítači doma v Poľsku. Tvar postavy som musel redukovať, pretože na viac detailov by som potreboval väčšie množstvo materiálu i času," prezradil sympatický Poliak. S vytvorením postavy, ktorá žiari typickou európskou modrou farbou, mu pomáhal majster odborného výcviku Dušan Haluška. "Socha pozostáva z 54 kusov plechových odrezkov, ktoré sme navzájom pozvárali," vysvetlil.
Pre Európu je typická diverzita a "zjednotenie v rozmanitosti" bolo v umeleckých dielach cítiť. Rôznorodosť starého kontinentu prezentovala aj stálica workshopu Heidi Rappsilberová z Hochschule Wismar z Nemecka. "Pracujem na výrobe stola, ktorý sa skladá z rôznych materiálov. Nosná časť je kovová a podopierať ju budú drevené nohy. Našla som ich na šrotovisku," predstavila svoju ideu šesťnásobná účastníčka tvorivých dielní. Podobné kreatívne nápady predstavili v dielni aj ostatní účastníci workshopu.

VIAC AKO ŠTYRI DESIATKY KOVOVÝCH DIEL NÁJDETE V KOŠICKOM STM

Ak ste zvedaví na to, aké originálne umelecké diela z kovu mladí dizajnéri vytvorili, zájdite do Slovenského technického múzea v Košiciach na Hlavnej ulici. Štyridsaťjeden prác tu vystavujú do 5. októbra.
Vernisáž sa uskutočnila v stredu 27. augusta podvečer za účasti prezidenta U. S. Steel Košice Georgea F. Babcoka, prorektora pre vedu a výskum Technickej univerzity v Košiciach Stanislava Kmeťa a riaditeľa SOŠ Košice-Šaca Jozefa Šablatúru. Nie náhodou. Doterajších dvanásť ročníkov podujatia je výsledkom úspešnej spolupráce práve týchto troch subjektov, čo rečníci potvrdili aj vo svojich príhovoroch pred účastníkmi workshopu a hosťami.
George Babcoke okrem iného nezabudol pripomenúť aj ekologický aspekt ocele. Je dlhotrvácna a recyklovateľná, o čom, vtipne dodal, svedčia aj vytvorené diela. Ich autori, ako sa o tom návštevníci mohli presvedčiť, totiž dokázali vdýchnuť druhý život často na pohľad nepotrebnému kúsku ocele. Ba viac. Dizajnérske diela poslúžia aj dobrej veci. Záujemcovia si ich budú môcť vydražiť v aukcii organizovanej oceliarskou spoločnosťou, pričom výťažok z nej bude venovaný na charitatívne účely.
Zástupcovia zaangažovaných škôl vyzdvihli príležitosť pre študentov osobne sa stretnúť, vymeniť si skúsenosti a vyskúšať si v praxi niečo, čo sa nenaskytá každý deň. Košický Metal Inspirations je podľa slov jeho doterajšieho organizačného garanta, Jaroslava Jaremu z Katedry dizajnu Fakulty umení TU Košice, ojedinelým podujatím, ktoré umožňuje pracovať s kovom a vyskúšať si nové postupy. Bez majstrov odborného výcviku šačianskej školy by to nebolo možné. Sú to práve oni, ktorí mladým ľuďom poskytujú cenné rady a pomáhajú ich tvorivé nápady pretaviť v skutočnosť. Na budúci rok sa k vysokoškolákom a ich pedagógom, oznámil riaditeľ SOŠ v Šaci na vernisáži, pripoja po prvý raz aj tamojší študenti. Metal Inspirations tak získa ďalší nový rozmer. A bude to tiež určite krok k humanizácii školy.

Workshopy sú pre jej účastníkov, potvrdil pedagóg odboru priemyslového dizajnu FSI VUT Brno Miroslav Zvonek, viac než len jedným prázdninovým zastavením. Študenti oceňujú, že môžu pracovať s novým materiálom a že získajú aj nové priateľstvá. On sám bol tohto roku v Košiciach už po desiaty raz a túto možnosť si veľmi váži. Rovnako ako spoluprácu s trinástimi dielenskými majstrami a zástupcom riaditeľa Jána Eibena, ktorý stojí pri workshope od začiatku.
Ak výstavu v Košiciach náhodou nestihnete, generálny riaditeľ STM v Košiciach Eugen Labanič pozýva na prezentáciu prác z kovu v októbri do Múzea dopravy v Bratislave, ktoré je pobočkou STM v Košiciach. Diela sa v tom istom mesiaci objavia aj na medzinárodnom veľtrhu MODDOM v Bratislave a U. S. Steel Košice budú reprezentovať aj na tohtoročnom veľtrhu EuroBLECH v Hannoveri. Doterajších dvanásť ročníkov podujatia zmapuje tiež pripravovaná publikácia, ktorá uzrie svetlo sveta už na budúci mesiac.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu