Vyhľadávanie:

Šanca pre Rómov z Lunika IX

Šanca pre Rómov z Lunika IX

Rómovia
Na snímke záujemcovia o prácu v rozhovore s vedúcim oddelenia Personálny marketing Jánom Farbulom.

Pred dvomi rokmi ponúkla spoločnosť U. S. Steel Košice prácu pre prvú 25-člennú skupinu Rómov so susednej Veľkej Idy. Dnes ich počet vzrástol na takmer sedemdesiat. Dlhodobý projekt mal úspech. Preto sa huta rozhodla uplatniť podobný model zamestnávania aj v prípade Rómov z košického sídliska Lunik IX. Prácu ponúkla desiatim z nich.

Základný výber ľudí, hľadajúcich prácu, si zobral na starosť kňaz, pôsobiaci a žijúci priamo medzi Rómami Jozef Červeň. "Nerobil som to sám," povedal. "Pomáhal mi pritom jeden z miestnych Rómov, šikovný a zodpovedný človek, znalý tunajších pomerov. Dôraz sme pritom kládli na pracovitosť, spoľahlivosť. Prihliadali sme tiež na prípadné vzdelanie, a to, či záujemca už pracoval alebo aspoň brigádoval."

Záujem bol veľký, mnohí z nich prichádzali osobne pred brány podniku už v skorých ranných hodinách. Výber, ktorého súčasťou bol pohovor s manažérmi ľudských zdrojov v U. S. Steel Košice, sa už skončil. Už zajtra absolvujú vybraní Rómovia obhliadku pracovísk a po nej inštruktáž a školenia v oblasti bezpečnosti práce a pracovných postupov.

"Pracovný pomer na dobu určitú sa im začína 1. apríla tohto roku," informoval nás vedúci odboru Personálne riadenie Miroslav Fedor. "Pracovať budú v divíznom závode Energetika na základe zmluvy do konca tohto roka. Nevylučujeme možnosť, že im zmluvu predĺžime. Pravda, ak budú dosahovať pozitívne výsledky a ich výkon bude dobrý. Naše ďalšie kroky budú závisieť od úspechu celého projektu."

Podľa vyjadrenia prezidenta USSK Christophera Navettu, chce spoločnosť podporovať rôzne školenia zamerané na rómsku komunitu. Napríklad v oblasti zaobchádzania s rodinným rozpočtom, možností vzdelávania detí tak, aby mali v budúcnosti lepšiu šancu dostať prácu a podobne. Dvaja misionári Jozef Červeň a Emanuel Čurik plánujú na Luniku IX už v priebehu niekoľkých organizovať pre miestnych Rómov kurzy výpočtovej techniky.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...