Vyhľadávanie:

Skúste to na Slovensku

Skúste to na Slovensku

V Nemecku si môžete na priechode pre chodcov zatvoriť oči a nič sa vám nestane

Každý je strojcom svojho šťastia. Je, alebo nie je to pravda? Filozofická otázka. Nie je to však pravda vo chvíli, keď sadáme za volant. V tej chvíli rozhodujeme i za druhých.

Podľa štatistiky Krajského dopravného inšpektorátu v Košiciach sa chodci na území mesta podieľajú na dopravnej nehodovosti 1,84 percentami. Podľa slov hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jany Demjanovičovej len za uplynulý rok sa nemotorizovaní účastníci cestnej premávky priamo či nepriamo podieľali na 30 dopravných nehodách. K najviac kolíznym miestam chodcov s motorovými vozidlami v metropole východného Slovenska patria Palackého-Jantárová, Hlinkova-Vodárenská, Toryská-Tr. SNP, Most U. S. Steel-Haniska. Toľko štatistika.

Čo môžeme urobiť preto, aby bolo na priechodoch naozaj bezpečne? Veď v doprave vo vyspelých krajinách sveta to už roky funguje. Tak napríklad v Nemecku si môžete na priechode pre chodcov zatvoriť oči a s určitosťou sa vám nič nestane. Skúste to na Slovensku...

V pamäti sa nám vynorili spomienky, ktoré sme zažili nedávno na priechode pre chodcov na Palackého ulici v Košiciach, v blízkosti autobusovej stanice. Zvečeriavalo sa a my sme sa blížili s autom k priechodu. V tej chvíli tam zastavovali na zastávke po oboch stranách i autobusy. Videli sme, že z chodníka sa vydala cez širokú cestu žena s dieťaťom. Pribrzdili sme a zastavili, čo sme považovali za slušné a samozrejmé, aby sme im umožnili plynulo prejsť a nastúpiť do pristaveného autobusu. Lenže vedľa nás po ľavej strane sa priam rútilo ďalšie auto. Nespomalilo, ani nezastalo. Našťastie, chodci boli v tom okamihu o krok rýchlejší a auto ich nezachytilo. Oblial nás pot. Povedali sme si: veď my sme im vlastne ochotou mohli ublížiť... Ako sa cítil v tejto chvíli onen vodič, nevieme. Ale odvtedy viac premýšľame nielen za chodca, ale i za vodičov, ktorí sú v našej blízkosti. Nie je to ľahké, ale za dobrý pocit to určite stojí.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...