KONTAKT  |    _eng _sk

Hutníci maľujú s výtvarníkmi
           Pridané: 27.08.2007
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 34/2007

V Medzeve Maliarsky plenér U. S. Steel Košice 2007

Kontrolór, strojník, majster, plánovač, personalista, výskumníčka, tlmočníčka... Šiestich železiarov rôznych profesií spája spoločná záľuba - výtvarné umenie. Kristína Záthureczká, Jozef Vozár, Marián Varga, Ján Kisucký, Mário Kučera, Ján Peržeľ nie sú žiadni nováčikovia, svoj talent prezentovali už v minulosti na súťaži tvorivosti zamestnancov, naopak, Katarína Seilerová sa chystá na svoj debut. Všetci budú v druhej polovici septembra vystavovať svoje práce v centre Košíc. Horúce novinky vznikajú práve v týchto hodinách za asistencie a pomoci profesionálnych výtvarníkov Mikuláša Lovackého, Andreja Smoláka, Jozefa Kraveca, Janky Onuškovej, Jozefa Novikmeca a Milana Bandurčina v Medzeve na maliarskom plenéri, ktorý po predvlaňajšej premiére pripravila po druhý raz (17. až 24. augusta 2007) U. S. Steel Košice.

Podujatie otvoril v uplynulý piatok riaditeľ pre Vonkajšie vzťahy U. S. Steel Košice Ján Bača. Tvorivé týždňové stretnutie zamestnancov spoločnosti, ktorí inklinujú k výtvarnému umeniu a profesionálnych výtvarníkov z Košíc a východného Slovenska, je, povedal, zaujímavým a pre všetkých obohacujúcim počinom. Laickí výtvarníci si rozšíria obzor vedomostí z výtvarnej tvorby a zručnosti a profesionáli azda nájdu v hute inšpiráciu. Už prvý ročník plenéru ukázal, že výtvarníci vidia neobyčajnosť aj v zdanlivo obyčajných veciach.

Každý z účastníkov stretnutia sa podujal pripraviť štyri práce, dve z nich budú orientované na železiarne. Tohto roku, informovala organizátorka Jana Šlosárová z útvaru Vonkajšie vzťahy, je dominantnou témou nová pozinkovacia linka, ktorú si mali možnosť záujemcovia prezrieť. O tom, ako sa výtvarníkom podarilo zhostiť témy, sa budú môcť zamestnanci železiarní, obyvatelia mesta i jeho návštevníci presvedčiť na výstave v priestoroch Dolnej brány na Hlavnej ulici v Košiciach. Vernisáž je plánovaná na 14. septembra. Navyše, najkrajšie diela budú tvoriť obsah nástenného kalendára na rok 2008.

Maliarsky plenér prihlásila oceliareň do projektu, ktorým sa Košice uchádzajú o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. V spomínanom roku plánujú železiarne pripraviť medzinárodné podujatie pre umelcov karpatského euroregiónu.

Empty

ODPORÚČAME

11.09.2019
Minister hospodárstva ocenil aj desiatich košických oceliarov
02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam