KONTAKT  |    _eng _sk

Slabé firmy odchádzajú, silné ostávajú
           Pridané: 25.05.2009
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 21/2009

Ľudské zdroje v období krízy

Hospodársky pokles môže mať aj svoje výhody. Všetko je vecou vnímania problému, tvrdí výkonný riaditeľ personálnej agentúry Lugera&Maklér Gerard Koolen. Vraví, že posledné štyri roky sa vo svojej firme už začínal nudiť. Biznis išiel bez problémov, ako po masle, napredoval akoby sám od seba. Žiadne výzvy...

"A teraz máme "makať!" No, jednoducho povedané, prišiel okamih pravdy. Veľmi dobre si uvedomujeme, že zvládnutie krízy závisí od našich rozhodnutí. Od toho, ako budeme postupovať každý deň, každý okamih. Budeme pasívne čakať, kedy bude lepšie? To ale potom môžeme čakať do nekonečna. Len tí, ktorí budú konať, budú prosperovať." I personálna agentúra, ktorej šéfuje a ktorá má svoje kancelárie v ôsmich krajinách sveta, sa takmer ocitla v bankrote. Výpoveď hrozila 180 ľuďom. Zrazu chýbali objednávky. "Vyzeralo to čierne, nemohli sme takmer spať. Pustili sme sa do boja... I naši zamestnanci si pomerne skoro uvedomili, že výplatu vlastne nedostávajú od svojho šéfa, ale od klientov..." Situácia si žiadala okamžitú reakciu. V kríze slabé firmy odchádzajú, silné ostávajú. "Preto našou stratégiou nie je teraz zisk, ale rozširovanie podielu na trhu. Rozhodli sme sa správne." Faktom je, že v niektorých krajinách, napríklad v Rumunsku, dosiahla agentúra od začiatku tohto roka väčší obrat než za rovnaké obdobie vlaňajška. Súčasný trh si podľa G. Koolena žiada flexibilitu na všetkých úrovniach riadenia firiem, dôležitý je najmä manažment zmeny interných procesov, efektívna reštrukturalizácia, inovačné prístupy, nové nápady na znižovanie nákladov.

Manažéri ľudských zdrojov majú pred sebou veľké výzvy. Aby ich firma prežila, ostala konkurencieschopnou, ba dokonca vyšla z krízy posilnená, musia zvoliť správne rozhodnutia. Ak keď nie sú populárne. Dôležitejšia je však budúcnosť. A tú zabezpečí len dobre zvolená stratégia. Aj o týchto otázkach diskutovali viceprezident pre ľudské zdroje USSK Martin Pitorák, Gerard Koolen a manažéri ľudských zdrojov Pavol Cedzo z Whirpool Slovakia a Pavla Mončeková z Embraco Slovakia na workshope na tému Ľudské zdroje v období krízy, ktorý zorganizovala minulý týždeň v stredu, 27. mája, v Košiciach Americká obchodná komora na Slovensku.

Hovorilo sa tiež o potrebe maximálneho využitia produktivity ľudských zdrojov, ich prispôsobovaní sa požiadavkám trhu, dostatočnej motivácii, dôležitosti udržania zamestnaneckých výhod, bonusov a benefitov, ale aj o ich prehodnocovaní počas recesie, o pripravenosti robiť veci inak než doteraz, o tom, čo firmy pre zníženie dopadov krízy robia, aké opatrenia prijímajú, pričom za mimoriadne dôležitú označili diskutéri včasnú a otvorenú komunikáciu so zamestnancami.

Empty

ODPORÚČAME

17.01.2022
Dcérske spoločnosti dosiahli 6 000 000 hodín bez úrazu
10.01.2022
Grantový program SPOLOČNE PRE REGIÓN 2022 už prijíma žiadosti
30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu