Vyhľadávanie:

Spievajúca fontána ožije aj vďaka U. S. Steel Košice

Spievajúca fontána ožije aj vďaka U. S. Steel Košice

V pondelok 3. októbra priamo pri Spievajúcej fontáne v parku medzi dómom a divadlom podpísali primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, prezident U. S. Steel Košice a predseda správnej rady Nadácie USSK James Bruno, generálny riaditeľ Štátneho divadla v Košiciach Andrej Šoth a riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková zmluvu o spolupráci, ktorá garantuje finančné krytie na rekonštrukciu a modernizáciu Spievajúcej fontány. „Výstavba fontány bola možná vďaka spolupráci mesta a oceliarní pred takmer 40 rokmi. Dnes sme sa dohodli na tom, že táto spolupráca pokračuje. Každý náš zamestnanec bude určite hrdý na centrum mesta a prajem vám, aby ste si fontánu užili ďalších 40 rokov,“ povedal prezident U. S. Steel Košice James Bruno

Jedna z najvýraznejších dominánt Košíc potrebuje po rokoch fungovania opäť generálnu technickú opravu. Aktuálne je na fontáne vyhlásený havarijný stav a v prevádzke sú iba jej najnevyhnutnejšie súčasti. Zo 160 reflektorov svieti iba 109 a z 25 čerpadiel je funkčných iba 6, preto voda strieka iba v obmedzenom režime. Nový projekt počíta s investíciou v celkovej hodnote 1 406 000 eur bez DPH, z toho 1 milión uhradí Nadácia U. S. Steel Košice a zvyšok mesto Košice. Opravu a modernizáciu bude realizovať Správa mestskej zelene a Spievajúca fontána dostane nové čerpadlá, svietidlá, kabeláž, ozvučenie i osvetlenie. Vďaka digitálnym technológiám a technickému prepojeniu so Štátnym divadlom bude možné v reálnom čase prenášať zvuk a obraz z predstavení v divadle priamo na vodnú hmlu a sprístupniť ich tak aj návštevníkom v parku.

„Súčasná technológia je už morálne a technicky zastaralá a potrebuje zmenu. Sme radi, že Nadácia spoločnosti U. S. Steel Košice cíti zodpovednosť za tento skvost nášho mesta a prispeje na opravu a modernizáciu Spievajúcej fontány významným podielom. Košičania si zaslúžia, aby táto dominanta naďalej rozdávala radosť ľuďom v novom modernejšom prevedení a aby sme všetci vedeli, že stretnúť sa pri fontáne na Hlavnej bude vždy stáť za to,“ povedal primátor mesta Jaroslav Polaček.

 Košická Spievajúca fontána sa od jej spustenia v roku 1986 stala mimoriadne populárnou turistikou atrakciou a zároveň obľúbeným miestnom Košičanov. Predurčuje ju na to nielen strategická poloha medzi Štátnym divadlom a Dómom Sv. Alžbety, ale tiež jej technická špecifikácia – dynamické vodné dýzy a osvetlenie, ktoré reagujú na tóny hudby. Stala sa tak vôbec prvou spievajúcou fontánou v bývalom Československu, pričom sa stala inšpiráciou pre výstavbu ďalších spievajúcich fontán v Prešove a neskôr aj v Prahe. Za jej vznikom v Košiciach stál vtedajší primátor mesta Rudolf Schuster a veľký podiel na úspešnej technickej realizácii mali odborníci z tunajších  železiarní.

Foto: Miroslav Vacula

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...