Vyhľadávanie:

Spoločne chvíle pre inklúziu detí s hendikepom

Spoločne chvíle pre inklúziu detí s hendikepom

Spájanie svetov zdravých detí a detí s hendikepom je niekedy náročné. Posilniť postavenia zraniteľných skupín za pomoci spoločne strávených chvíľ so zdravými deťmi, prostredníctvom spoločnej hry a spoločných aktivít si dalo za cieľ občianske združenie Detičky lastovičky z Medzilaboriec vo svojom projekte Spoločné chvíle, ktorý získal podporu v grantovom programe Spoločne pre región 2021.

Miroslavu Mihaličovú z občianskeho združenia dosiahnuté výsledky tešia: „Pokroky detí tešia nás a hlavne rodičov. Najsilnejším zážitkom je, ak rodič plače od šťastia, napríklad preto, že jeho hendikepované dieťatko, ktoré by si niekedy nevšimlo ani slona, teraz naháňa motýle. Vďaka podpore z grantu sme mali možnosť zakúpiť si veľké komponenty, ktoré detičky spolu skladali, montovali a hrali sa s nimi. Vďaka pomôckam sme mohli cvičiť špeciálne cviky s detičkami, ktoré majú fyzické postihnutie a zároveň stimulovať detičky, ktoré majú mentálne znevýhodnenie. Stretávali sa u nás deti, ktoré navštevujú centrum včasnej intervencie, súrodenci zdravotne znevýhodnených detí i deti zo základnej školy Duchnovičová v Medzilaborciach, ako aj deti zo školy Komenského v Medzilaborciach.“

Projekt sa realizoval prevažne v priestoroch centra OZ, pričom sa tam stretávalo celkovo 125 detí, z toho 20 detí s hendikepom. Do aktivít bolo zapojených i 10 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali približne 480 dobrovoľníckych hodín.

Medzi nimi aj zamestnanec U. S. Steel Košice, Jozef Eliáš z rúrovne. „Záleží mi na pomoci zdravotne znevýhodneným deťom a ich rodičom v našom regióne. Každý projekt, ktorý podporí regionálny rozvoj, má zmysel. Obzvlášť v komunitách s nedostatkom vlastných finančných zdrojov,“ myslí si kolega Eliáš.

OZ Detičky lastovičky plánuje v podobných aktivitách pokračovať. „Je jedinečné, aký vplyv má zdravý kamarát na ťažko zdravotne znevýhodneného kamaráta. Hrady, ktoré si postavili chlapci z veľkých skladačiek na druhý deň dokázali využiť dievčatá ako domček na hranie a terapiu. Dievčatko, ktorého hyperaktivita je takmer nezvládnuteľná, sa dokáže upokojiť až v priestore hradu z molitanu,“ hovorí Miroslava Mihaličová a dodáva: „Spoločné chvíle vytvárajú kamarátstvo medzi deťmi bez rozdielu.“

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...