Súboj dvoch Davidov vyhral Maiyo

Vynikajúca atmosféra v uliciach Košíc počas 82. ročníka Medzinárodného maratónu mieru

Maratón
Vedúca skupinka maratóncov tesne pred obrátkou. Zľava vlaňajší víťaz MMM Poliak Dobrzynski , za ním zakrytí Keňania Kosgei a Edep, vedľa nich Rotich, neskorší víťaz Maiyo a Japonec Shimamura.

Chladné dni s dažďom v závere uplynulého týždňa vôbec nenaznačovali, že v Košiciach bude počas maratónskeho behu v nedeľu vynikajúce počasie, slnečno, bezvetrie ba trochu horúco. Takmer 1300 vytrvalcov v maratóne, polmaratóne, vozičkárov a korčuliarov na kolieskových korčuliach sa postavilo v nedeľu predpoludním na štart 82. ročníka MMM.

Z favoritov, ktorí prichádzali do úvahy na prvenstvo, sa hneď po štarte utvorila osemčlenná skupinka, v ktorej boli štyria Keňania, a to Edep, Rotich, Maiyo a Kosgei, vlaňajší víťaz a držiteľ traťového rekordu Poliak Dobrzynski, Japonec Shimamura a dvaja "vodiči - zajaci", ktorí až do tridsiateho kilometra udávali tempo Ukrajinec Iveruk a Poliak Wojcik.

Ako prvý z tejto skupinky odpadol na 26. kilometri Dobrzynski, ktorý sa kvôli zdravotným problémom vzdal, ale ďalší siedmi ťahali pohromade až do 38. kilometra. Tam sa však z vedúceho kvarteta Keňanov odpútali dvaja Davidovia- David Maiyo a David Kosgei, ktorí zrýchlili a až do cieľa nepustili pred seba nikoho. V posledných metroch pred cieľom na Hlavnej ulici sa rozhodlo o tom, že viac síl mal v závere Maiyo, ktorý ušiel svojmu krajanovi a iba priemerným časom 2:16:07 h., čo je o tri minúty horší čas ako je jeho osobný rekord, si zaslúžene vybojoval cenné víťazstvo.

Po troch rokoch sa teda na najvyšší stupienok opäť postavil Keňan. V histórii košického maratónu bolo toto víťazstvo Maiya vôbec štvrtým triumfom kenského bežca, a to po Kipyegovi (vyhral v roku 2000) a dvakrát po Kariukim (zvíťazil v rokoch 2001 a 2002). Čo však organizátorov nepotešilo, bol slabší čas víťaza, najpomalší od roku 1997, kedy vyhral Echchadli z Maroka v čase 2:16:22 h. Druhý v cieli Kosgei mal čas 2:16:24 h. (jeho osobák je 2:11:08 h.) a na treťom mieste skončil výborným finišom Poliak Jan Bialk časom 2:16:48 h. (jeho najlepší čas má hodnotu 2:10:50 h.). Tento Poliak v posledných dvoch kilometroch predbehol ďalších dvoch Keňanov Edepa a Roticha, ako aj Andyho Jonesa z Veľkej Británie, ktorý sa na 37. kilometri dotiahol na vedúcu skupinku.

V prvej desiatke sa na 8. mieste umiestnil náš najlepší slovenský maratónec Košičan Marcel Matanin, člen TJ Obal Servisu, ktorý si časom 2:20:37 h. vybojoval titul majstra Slovenska v maratónskom behu pre tento rok. Marcel sa v cieli priznal, že chcel zabehnúť pod svoj osobný rekord 2:17:22 h. Bol veľmi dobre pripravený, ale to by muselo byť tak o 5-6 stupňov menej. "Od štartu sme bežali spolu s mojím klubovým kolegom Mirom Vankom. Dobre sme to rozbehli, tempo sme udržiavali vpredu tak 3:13 až 3:14 min. na kilometer. Až po 15. kilometri sa tempo pretekov raz znižovalo, inokedy zvyšovalo podľa toho, ako sa vyvíjala situácia na trati. Horšie to bolo vtedy, keď sa už začalo otepľovať. Miro však bežal iba polmaratón a tak som po obrátke zostal sám a bojoval už len s horúčavou a so sebou. Deň predtým bolo supermaratónske počasie, ani dážď by mi tak neprekážal ako to teplo," povedal Marcel Matanin, ktorý si veľmi cenil aj slovenský titul v družstvách, ktorý v drese Obal Servisu Košice spolu vybojoval s Pástorom a Ďurkovským.

Polmaratón sa stal korisťou už spomínaného Miroslava Vanka z Obal Servisu, ktorý zvíťazil časom 1:08:34 h., pred Magyarom (N. Zámky) 1:11:36 h. a tretím Arbetom (Bardejov) 1:12:53 h. Z 35 štartujúcich žien si víťazstvo vybojovala Edyta Lewandovská z Poľska, ktorá mala čas 2:37:48 h. Cítila sa na prekonanie traťového rekordu Peterkovej z roku 1989 2:31:28 h, ale ako povedala v cieli, v rozlete ju pribrzdilo teplé počasie, v ktorom sa jej ťažko dýchalo.

Polmaratón žien vyhrala Katarzyna Czubská z Poľska časom 1:21:35 h. pred Nováčkovou (Rača) 1:21:55 h. a treťou v cieli Vančišinovou (Stročín) 1:25:49 h. Zo štyroch vozičkárov si na polmaratónskej trati najlepšie počínal reprezentant Slovenska v tomto športe Daniel Kukľa (Mladosť Bratislava), ktorý vyhral časom 51:14 min. Až 133 korčuliarov na kolieskových korčuliach odštartovalo na polmaratónsku trať. Veľmi dramatický bol najmä záver, pretože o víťazovi sa rozhodovalo až na cieľovej páske. Zvíťazil Bílek z Českej republiky, pred Košičanmi Rosívalom a Novysedlákom, ktorí mali všetci rovnaký čas 39:06 min.

Zo žien si prvenstvo vybojovala Nemka Wagnerová časom 46:19 min, na 2. mieste skončila Dúbravová (Rollerblade Slovakia) 46:43 min. a na 3. mieste skončila Kollárová z Popradu 48:19 min. Iba o vlások sa neušla účasť na stupňoch víťazov našej Lucii Petrovičovej z U. S. Steel Košice, ktorá časom 48:58 min. obsadila 4. miesto a ďalšia naša spolupracovníčka Daniela Pastieriková obsadila časom 52:57 min. 8. miesto.

V pestrofarebnom pelotóne sa na trať polmaratónu i maratónu postavila celá plejáda naši vytrvalcov z U. S. Steel Košice a vo veľkom počte sa mnohí prihlásili, medzi nimi aj naši americkí manažéri aj so svojimi deťmi, na minimaratón v dĺžke 4,2 km. Tak ako už tradične, aj tentoraz prezident U. S. Steel Košice David Lohr odmenil po maratónskom behu najlepšieho bežca a najlepšiu bežkyňu z radov zamestnancov spoločnosti. Z mužov sa najlepšie na MMM umiestnil zamestnanec Energetiky Imrich Pástor, ktorý sa umiestnil na 15. mieste v čase 2:31:51 h. a zo žien to bola pracovníčka zo Studenej valcovne Erika Bílla, ktorá dobehla na 106. mieste časom 3:14:30 h. Medzi mužmi sa z našich vytrvalcov na ďalších priečkach umiestnili: 29. Sciranko 2:45:26 h., 40. Tisza 2:50:00 h., 41. Strömpl 2:50:08 h.,51. Ďurkovský 2:55:28 h. 63. Korotvička Peter 2:59:33 h.,66. Seman 3:01:43 h.,77. Haky 3:05:44 h., 97. Hlavňa 3:13:08 h. 108. Obraz 3:14:31 h., 112. Tiszová 3:15:23 h., 128. Kiš 3:20:56 h.,135. Semanko 3:22:02 h., 197. Lehotský 3:38:51 h., 234. Vrábel 3:45:40 h., 245. Konštantinovič 3:48:04 h., 291. Korotvička Pavel 3:57:18 h., 329. Brandis 4:05:44 h., 335. Jóčik 4:06:52 h., 354. Šuniarová 4:11:26 h., 387. Saksa 4:16:38 h., 461. Cuper 4:40:50 h., 462. Figula 4:45:34 h.

Na polmaratónskej trati sa z bežcov, ktorí sa vo výsledkovej listine hlásili k U. S. Steel Košice, umiestnili: 31. Kohut 1:22:49 h., 47. Urban 1:25:46 h., 57. Prokipčák 1:27:46 h., 71. Matej 1:30:39 h., 127. Švec 1:37:21 h., 150. Smriga 1:39:21 h., 173. Dallio 1:40:40 h., 200. Straka 1:42:52 h., 223. Hajduk 1:44:53 h., 233. Breznen 1:45:27 h., 244. M. Katunský 1:46:18 h., 265. Krivák 1:47:17 h., 299. Gomolčák 1:50:07 h., 317. Rusnák 1:51:51 h., 319. Demko 1:52:00 h., 351. Hromjak 1:54:45 h., 352. Mc Fadden 1:54:49 h., 369. Alezár 1:56:01 h., 396. Seligová 1:58:07 h., 410. Garčár 1:59:11 h., 433. Cmor 2:02:05 h., 475. Ficeri 2:04:59., 503. Guľvaš 2:09:39 h., 547. Ľ. Katunský 2:20:07 h., 566. Vancák 2:30:55 h.