Vyhľadávanie:

Súkromie i pohodlie pre pacientov

Súkromie i pohodlie pre pacientov

Klinika hematológie a onkohematológie má novú ambulantnú časť

Nové ambulancie dostala do užívania minulý týždeň v pondelok, 23. marca, Klinika hematológie a onkohematológie FN L. Pasteura v Košiciach. Ťažko chorí pacienti, ktorí sa donedávna tiesnili v dvoch kapacitne nepostačujúcich miestnostiach, získali konečne adekvátne a estetické priestory na svoju liečbu. Prestavba trvala niekoľko mesiacov a vyžiadala si investície približne 100 tisíc eur (vyše 3 milióny korún). Nemalou mierou sa podarila aj vďaka prostriedkom občianskeho združenia SOS Leukémia, ktoré pôsobí pri Klinike hematológie a onkohematológie a peniaze získava z dvoch percent z daní a od sponzorov.

"Každý, kto poznal pomery, v akých sme v minulosti poskytovali liečbu pre pacientov s onkohematologickými problémami, rozdiel spozná hneď," konštatovala prednostka kliniky Elena Tóthová. "Ešte nedávno sme v jednej ambulancii ošetrili a vyšetrili aj šesťdesiat pacientov denne. Vzhľadom na kapacitné možnosti nemali vôbec žiadne súkromie, nehovoriac o čase, ktorý museli stráviť čakaním na uvoľnenie jedného z troch lôžok. Teraz tvorí ambulantnú časť jedenásť miestností, v ktorých sú ďalšie dve priestranné ambulancie, nechýbajú miesta na podávanie chemoterapie a hemoterapie so štyrmi lôžkami a piatimi špeciálnymi kreslami, denná miestnosť pre pacientov aj personál, prípravovňa liekov, samostatná miestnosť na riedenie cytostatík s hygienickým filtrom, pacientske toalety s bezbariérovým prístupom."

Zmenu ocenil aj minister zdravotníctva SR Richard Raši, ktorý sa v sprievode riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jaroslava Šajtyho na slávnostnom otvorení rekonštruovaných ambulancií osobne zúčastnil.

Do ambulantnej časti kliniky, podľa slov zástupkyne prednostky Natálie Štecovej, prichádza v niektoré dni množstvo pacientov a ich počet bude časom narastať vzhľadom na trend presúvať chorých z lôžkovej časti do ambulantnej starostlivosti. Jej výhody spočívajú hlavne v minimalizácii rizík spojených s častými a opakovanými hospitalizáciami. "Ale najväčšou výhodou je to, že pacient absolvuje väčšinu svojej liečby v domácom prostredí so svojimi blízkymi, čo v nemalej miere prispieva k jeho psychickej pohode a ľahšiemu priebehu liečby."

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...