KONTAKT  |    _eng _sk

Šupináče na vianočný stôl
           Pridané: 17.12.2007
Autor: -ci-
Kategória: 50/2007

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je štedrovečerná ryba, zväčša kapor. Prečo si získal popredné miesto u chovateľov rýb a labužníkov? Bolo to pre jeho rýchly rast, vysokú plodnosť a mäso vynikajúcej kvality. Náš kapor je jedným z troch druhov existujúcich na našej planéte a zároveň jediným druhom kapra v Európe.

S chovom kaprov v rybníkoch na európskom kontinente začali Rimania. Rybnikárstvo v Čechách vzniklo v 12. storočí, ale jeho najväčší rozkvet možno datovať od 14. do 16. storočia. Aj na Slovensku je výstavba rybníkov dokumentovaná v 12., 13. a 14. storočí. Veľké rybníky budovali v tomto období aj v okolí Michaloviec.

Až do polovice minulého storočia sa kapor konzumoval príležitostne ako pôstne jedlo. O tradícii vianočného kapra môžeme hovoriť až v posledných desaťročiach. Výlovy rýb v rybníkoch vo východoslovenskom regióne sa začali v septembri a vrcholili koncom októbra. Ryby určené na vianočnú distribúciu sú uskladnené v sádkach aspoň šesť až osem týždňov. Keďže Slovensko nie je v tomto odvetví sebestačné, veľká časť šupináčov sa dováža od tradičných českých dodávateľov. Spotreba rýb na osobu je v SR veľmi nízka a jej väčšia časť sa spotrebuje práve na Vianoce. V posledných rokoch sa k tradičnému kaprovi pripája tolstolobik, pstruh dúhový a náročnejší konzumenti siahnu po sumcovi, zubáčovi, či šťuke, alebo po daroch mora.

Empty

ODPORÚČAME

02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam
19.06.2019
U. S. Steel Košice odstavuje vysokú pec č. 2