Vyhľadávanie:

Šupináče na vianočný stôl

Šupináče na vianočný stôl

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je štedrovečerná ryba, zväčša kapor. Prečo si získal popredné miesto u chovateľov rýb a labužníkov? Bolo to pre jeho rýchly rast, vysokú plodnosť a mäso vynikajúcej kvality. Náš kapor je jedným z troch druhov existujúcich na našej planéte a zároveň jediným druhom kapra v Európe.

S chovom kaprov v rybníkoch na európskom kontinente začali Rimania. Rybnikárstvo v Čechách vzniklo v 12. storočí, ale jeho najväčší rozkvet možno datovať od 14. do 16. storočia. Aj na Slovensku je výstavba rybníkov dokumentovaná v 12., 13. a 14. storočí. Veľké rybníky budovali v tomto období aj v okolí Michaloviec.

Až do polovice minulého storočia sa kapor konzumoval príležitostne ako pôstne jedlo. O tradícii vianočného kapra môžeme hovoriť až v posledných desaťročiach. Výlovy rýb v rybníkoch vo východoslovenskom regióne sa začali v septembri a vrcholili koncom októbra. Ryby určené na vianočnú distribúciu sú uskladnené v sádkach aspoň šesť až osem týždňov. Keďže Slovensko nie je v tomto odvetví sebestačné, veľká časť šupináčov sa dováža od tradičných českých dodávateľov. Spotreba rýb na osobu je v SR veľmi nízka a jej väčšia časť sa spotrebuje práve na Vianoce. V posledných rokoch sa k tradičnému kaprovi pripája tolstolobik, pstruh dúhový a náročnejší konzumenti siahnu po sumcovi, zubáčovi, či šťuke, alebo po daroch mora.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...