KONTAKT  |    _eng _sk

Traja železiari s rezortným ocenením
           Pridané: 17.09.2007
Autor: Kamila DEMKOVÁ
Kategória: 37/2007

V Banskej Štiavnici oslavovali Deň baníkov, geológov, hutníkov a naftárov

V piatok, 7. septembra, slovenskí baníci, geológovia, hutníci a naftári opäť po roku oslávili svoj veľký deň. Bol medzi nimi aj prezident SR Ivan Gašparovič, minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek a ďalší významní hostia. Medzi nimi nechýbali prezident U. S. Steel Košice David H. Lohr, viceprezident USSK pre riadenie externých služieb a vzťahov a prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR Miroslav Kiraľvarga, viceprezident USSK pre ľudské zdroje Martin Pitorák, predseda Rady odborov OZ METALURG v USSK Mikuláš Duľa a, samozrejme, zamestnanci USSK - predák Ján Kováč z Teplej valcovne, Peter Kelly z divízneho závodu Oceliareň a Milan Babjak zo Studenej valcovne. Pre nich bola táto chvíľa o to vzácnejšia, že im na slávnostnom stretnutí v aule Fakulty ekológie a environmentalistiky v Banskej Štiavnici odovzdali ako najlepším pracovníkom rezortné vyznamenania.

V mene 25-tisícovej základne Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu, geológie a naftového priemyslu pozdravil hostí prezident zväzu M. Kiraľvarga. Vyzdvihol bohaté dejiny a slávu slovenského baníctva a hutníctva a ocenil náročnú a pre spoločnosť veľmi významnú prácu baníkov, geológov, hutníkov i naftárov. Členovia zväzu majú za sebou dlhodobo stabilné výsledky. Hovoril aj o podnikateľskom prostredí na Slovensku a uviedol, že zástupcovia zamestnávateľov sú pripravení podieľať sa na rozvoji podnikania na Slovensku.

Tradičný Salamandrový sprievod bol vrcholom osláv Dňa baníkov, hutníkov, naftárov a geológov v Banskej Štiavnici. Začal sa o 19. hodine v priestoroch Technických služieb a do historického centra mesta dorazil pár minút po ôsmej večer. Stovky baníkov, hutníkov, geológov a naftárov v dobových kostýmoch prešlo ulicami Banskej Štiavnice prezentujúc históriu mesta, jeho život, obyvateľov, významné okamihy z jeho minulosti. Tradíciu tohto sprievodu založili študenti na slávnej Baníckej akadémii. V sprievode nechýbali študenti Strednej priemyselnej školy hutníckej v Košiciach, ani ocenení zamestnanci USSK. Majster olejových a tukových systémov J. Kováč pracuje v košických železiarňach od roku 1976. "Sú to pre mňa zvlášť slávnostné chvíle, ktoré nezažívam každý deň," povedal pre Oceľ východu. "Keby som mohol, podelil by som sa o ocenenie s ľuďmi, ktorí ma zaúčali do mojej profesie - s mojím bývalým majstrom Michalom Zubkom a predákom Milanom Jurčom, obaja sú už na dôchodku. Práve oni ma naučili všetko, čo k svojej práci potrebujem. Im patrí moje poďakovanie za všetko, čo viem, s nimi som začínal a veľa som sa od nich naučil. Škoda len, že sme v sprievode nemali svoj transparent s logom U. S. Steel Košice, aby všetci vedeli, že sme košickí hutníci, pretože takto sme sa akoby stratili v dave medzi ostatnými."

Ďalší vyznamenaný - hlavný manažér DZ Oceliareň P. Kelly pracuje v železiarňach od roku 1975 a za jeho prácou stoja vynikajúce výsledky. Predák údržby žeriavov Studenej valcovne M. Babjak, ďalší z trojice ocenených, pracuje v železiarňach 40 rokov a stále pri tej istej robote. "Som šťastný, že som sa dožil tejto významnej chvíle. Bola to veľká pocta pre mňa byť na oslavách v Banskej Štiavnici. V železiarňach sa podieľam na údržbe žeriavov. V našej robote je každý deň niečo nové, zaujímavé, stále nás niečo prekvapí. A to je presne to, prečo mám túto prácu tak rád," povedal.

V minulosti sa celoštátne oslavy konali vždy na inom mieste a spolu s energetikmi. Po vzniku SR boli prvé celoštátne oslavy v roku 1996 v Bratislave. Od roku 1997 sa konajú v Banskej Štiavnici. Hutníci sa na oslavách ich sviatku zúčastnili v tomto roku po tretíkrát.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...