Traťový rekord odolal

Na štart 9. ročníka polmaratónu Košice - Seňa sa postavilo rekordných 312 pretekárov

V sobotu 18. júna 2011 sa v rámci tohtoročnej Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov konal v Košiciach 9. ročník polmaratónu na bývalej maratónskej trati z Košíc do obce Seňa. V krátkej histórii tohto behu sa zrodil rekord v počte účastníkov, pretože na štart sa postavilo 312 pretekárov. Z nich bolo 216 bežcov a 96 in-line korčuliarov. Pre porovnanie s uplynulým rokom, teraz sa zaregistrovalo o 21 percent viac účastníkov ako vlani, keď štartovalo 170 bežcov a 87 korčuliarov. Korčuliari štartujú na tejto polmaratónskej trati od roku 2006 a ich počet z roka na rok rastie. Zaujímavosťou je, že za tých šesť rokov sa jeden z nich Tomáš Rosival až päťkrát ocitol na stupňoch víťazov. Dva razy zvíťazil a trikrát skončil na 2. mieste.

Pre jednotlivcov mužov i žien bol tohtoročný polmaratón Košice - Seňa otvorenými majstrovstvami Východoslovenského atletického zväzu. Titul Majster VsAZ si vybojoval náš spolupracovník, zamestnanec DZ Energetika a člen bežeckého klubu Obal servis Košice Imrich Pástor. Ten skončil v cieli časom 1:12:26 hod. v celkovom poradí na 2. mieste, ale zo slovenských bežcov bol najlepší. Víťazstvo si v tomto roku vybojoval časom 1:12:08 hod. Poliak Eduard Hapak, na 3. mieste skončil Ukrajinec Orest Babjak v čase 1:16:16 hod.

Traťový rekord, ktorý z roku 2007 drží časom 1:07:52 hod. Ján Križák zo Skalice, teda odolal. Zo žien si prvenstvo vybojovala Sylvia Sebestian zo Skalice časom 1:26:10 hod. a tiež neprekonala rekord v ženskej kategórii, ktorý ešte v roku 2007 utvorila časom 1:21:40 hod. Ingrid Vančišinová zo Stročína. V pelotóne sa objavila celá plejáda bežcov z našej spoločnosti, BK Steel a Obal servisu, ktorí dosiahli tieto umiestnenia: 23. Branislav Klobošič 2:27:48 hod., 25. Rudolf Verba 1:28:10 hod., 30. Tibor Tisza 1:30:52 hod., 38. Jozef Sciranko 1:32:16 hod., 42. Ivan Ďurkovský 1:33:25 hod., 49. Jaroslav Horný 1:34:57 hod., 61. Marián Vlček 1:37:39 hod., 91. Erika Billá 1:43:14 hod. (víťazka v kategórii žien 40-49 rokov, v celkovom poradí žien obsadila 3. miesto), 101. Ján Strömpl 1:44:35 hod., 109. Alžbeta Tiszová 1:45:42 hod. (víťazka v kategórii žien nad 50 rokov), 133. Jozef Hudák 1:49:18 hod., 143. Ján Garčár 1:52:36 hod., 147. Jozef Vrábeľ 1:52:51 hod., 151. Jaroslav Lehotský 1:53:48 hod., 170. Roman Jóčik 1:58:57 hod., 179. Milan Poláček 2:04:21 hod., 198. Gabriel Fuksz 2:13:12 hod.

V polmaratóne in-line korčuliarov o poradí na prvých troch priečkach rozhodla až cieľová kamera, keďže všetci traja mali rovnaký čas 36:45 minút. Zvíťazil Martin Otčenáš, druhý skončil Tomáš Rosival a 3. miesto obsadil Jakub Leščinský. Z našich 2. miesto medzi ženami obsadila Lucia Petrovičová časom 45:49 min., ktorá v celkovom poradí skončila na 35. mieste. Na 41. mieste sa časom 47:51 min. umiestnil Henrik Hric, na 51. mieste skončil Bartolomej Ištoňa 49:48 min. a na 52. mieste časom 50:50 min. Vlado Manica.