Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Peloton - not really tricky so much as French, in fact, meaning a small "pelote", a ball of rolled-up strands or threads, especially of wool, the typical thing for a cat to play with. In racing sports, especially cycling and running races, the peloton is the main group of racers moving along together, dangling (as it were) from the thread of leading riders or runners stretching out along the road ahead of the main group.

The English equivalent is "bunch", which otherwise means "strapec" (a bunch of bananas, grapes). The peloton can be "bunched up" (tightly packed and close together) or "strung out" (forming a long thin line), and this links back to the word "string" ("špagát" - the association with spaghetti is clear too). And thinking of pelotons reminds me of the great performances of Peter and Martin Velits in this summer's big cycling stage races, the Giro, the Tour and the Vuelta.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...