Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Medals, orders of distinction and awards. It's possible that the expression "orders of distinction" is too official for referring to the medals presented to the USSK employees at the Day of Miners, Geologists, Metallurgists and Oilmen. I mean "too official" in terms of diplomatic protocol, and I'm not suggesting the awards were less than serious.

The highest civilian orders of distinction (orders of merit) in Slovakia are the Order of the White Cross of Slovakia, the Order of Andrej Hlinka, the Order of Ľudovít Štúr, the Cross of M. R. Štefánik, the Cross of Pribina and the Cross of the President of the Slovak Republic. Another word for medal is "decoration", which must be understood in context, because the other meanings of decoration are "ozdoba" and work of a "maliar-natierač". "Award" is a very general word covering everything from Oscars and Golden Lions, through medals and badges, to certificates and even money in cash.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...