Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

I would like to be able to explain how it happens that modern English words become used in Slovak with a different meaning compared with the original. These form a new category of Tricky Words, because they are different from the usual examples like nervózny-nervous, aktuálny-actual or ambulancia-ambulance. In these cases the modern English meaning has changed compared with the original Latin, but in the case of "kastingy" it's the Slovak idea which is different.

The verb "to cast" means to throw, and "throwing" people into parts or roles in theatrical plays, musicals or cinematic movies is called casting. Actors go to casting sessions trying to get a part from the director/producer of a movie or play. The cast is "osadenstvo" in Slovak. The Talent Night contestants want to win prizes, and to reach the final round they have to succeed in the AUDITIONS, derived from Latin "audire", to hear or listen to - which is what the jury does before judging them. So WHY are they called "kastingy"??

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...