Vyhľadávanie:

Tricky Words in today's OVI

Tricky Words in today's OVI

Parts of the body make for some tricky words, not just because some people don't know how to say them politely, but mention them continually nevertheless, but because the distinctions between them are different in Slovak and English. The trickiest ones in this respect are arms and legs, at least in the way people refer to them in everyday language.

You always have to think twice whether rameno means shoulder (plece) or arm , whether ruka means arm (paža) or hand (dlaň is palm), and whether noha means leg or foot (chodidlo). Rameno can also mean branch , like the branch of a river, but mŕtve rameno is not a dead branch (that's konár ), it is an ox-bow lake /oksbou/, named after the mašľa (uzol) which a vôl typically has tied on the top of its head.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...