Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Pragmatic and practical. It may well be time to rehabilitate the first of these words, because I have lost track of the ideological interpretation of it, sometimes positive and sometimes negative. It indicates an attitude or approach which makes effective use of real, current conditions to gain some advantage, rather than passive hope or theoretical expectation that fairness and natural justice will bring satisfaction.

So a pragmatic approach is also a practical one, based on real-life practice and experience rather than relying on other-worldly theory and idealistic principles. Interestingly, though, the adverb "practically" means "almost" (practically all countries, practically everyone, practically dead), which in fact means NOT REALLY SO from a strictly correct, academic standpoint, but APPARENTLY SO from ordinary people's everyday, pragmatic point of view.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...