Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

There are various tricky words in this week's extracts, so I shall go through them one by one. First of all award, which as a noun means something like a prize, and as a verb has a similar meaning to give, so to translate "oceniť niekoho" it's necessary to say that they awarded them a prize, or they presented them with an award. Then pick, which means the same as select or choose, which is what you do when you go looking or mushrooms in the forest. You only pick things up after you have dropped them on the ground, or you can pick somebody up from the airport with your car.

Graduation - in the USA students are said to graduate when they complete high school (NB stredná škola), whereas in England various university degrees are conferred (officially presented) at graduation ceremonies. Promotion - in English this word is not associated with university graduation, but with getting a better job and a higher position in a company or organization

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...