Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

With the whole of Europe gripped by football mania (?) this looks like a good time to revise some tricky football expressions. First, I would use the word championships (with -s) to mean a tournament or competition, and championship (without - s) to mean the position or title of champion. Then there's no problem understanding "to win the championships OR the championship".

"To play" is best used without a preposition (e.g. with, against), but directly, like "Portugal played Greece in the opening match". "To win" is connected with a game or a match, or a tournament or some championships, to win the cup or to win the title. For the result, say that Greece beat Portugal 2:1 (say "two-one"), or (OK, if you absolutely have to) that England lost to France by one goal to two. The words are more important than the order of the scores, so there's no mistake in saying that they lost 2:1. The bigger score always comes first - and say "nil" for a zero score, no goals.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...