Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Manager - My records suggest I haven't looked at this word before (is that possible?). The root is the Latin word for hand, and manage originally meant to train or handle a horse. Later it developed the sense of handling and controlling people (remember control means "riadiť"!), and it's always important to understand that managers are in charge of (responsible for) a smaller or larger number of PEOPLE, regardless of the area they work in, e.g. operations, finance, personnel or quality.

When people have a BOSS, he or she is their LINE MANAGER, and he or she is the HEAD of their team, office, section, department, plant, division or sector. There are junior managers, middle managers and senior managers, the latter making up the top management of their company. I say "manager" is an acceptable translation of "riaditeľ", and the title "director" should be reserved strictly for the members of the Board of Directors, which doesn't have an acceptable translation in Slovak because of different company control structure here.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...