U žien dominovala naša Korotvičková

Víťazom 7. ročníka polmaratónu Košice - Seňa sa stal Štefan Sumerling

Je jasné, že pálivé slnko a teplota takmer 30 stupňov Celzia bežcom - vytrvalcom nevyhovujú. Na dlhých tratiach im horúčava uberá veľa síl. Takéto počasie bolo v piatok 19. júna a vytrvalci z neho veru veľa radosti nemali. Najmä tí, ktorí sa prihlásili na polmaratónsky beh Košice - Seňa, ktorého generálnym partnerom bola spoločnosť U. S. Steel Košice. Beh sa konal v sobotu 20. júna ako otvorené majstrovstvá Východoslovenského atletického zväzu v polmaratóne jednotlivcov mužov a žien. Našťastie sa rapídne ochladilo a oblohu zatiahli mračná.

"Teplota je pre bežcov vyhovujúca, pretekárom má fúkať do chrbta severný vietor, len aby nepršalo," konštatoval pred štartom riaditeľ pretekov Branislav Koniar a dodal: "Na štarte nie je žiadny zo známych favoritov, o to môže byť boj o prvenstvo na rovinatej bývalej maratónskej trati zaujímavejší."

Od roku 2006 sa už štvrtý rok po sebe na štart okrem bežcov postavili aj in-line korčuliari. V obidvoch disciplínach sme zaregistrovali viacerých zamestnancov U. S. Steel Košice, ktorí sa každoročne zúčastňujú pretekov v rámci letnej olympiády. V tomto roku traťový rekord odolal, hoci sa v jej krátkej histórii v minulosti dvakrát prepisoval. V roku 2006 prekonal traťový rekord Vladislava Lipovského z roku 2003 (1:09:15 hod.) Marcel Matanin (1:09:14 hod.) a v roku 2007 tento rekord druhý raz zlepšil Ján Križák časom 1:07:52 hod. Na štart pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach sa postavil doteraz najväčší počet štartujúcich, až 176 bežcov a bežkýň, ako aj 71 in-line korčuliarov. Aj keď korčuliari odštartovali o dvadsať minút neskôr než bežci, predsa len boli v cieli pri Obecnom úrade v Seni oveľa skôr. A to aj napriek tomu, že v uliciach mesta museli prechádzať nerovnou dlažbou na Hlavnej ulici a koľajnicami električkovej trate. Zvíťazil Jakub Leščinský (Fine Sport Prešov) časom 28:44 min., na 2. mieste skončil Tomáš Rosíval 28:45 min. a na 3. mieste sa umiestnil Igor Špendel 28:47 min. (obaja SIC-Košice). Zo žien ako prvá prešla cieľom Nikola Oroszová (Košice) 33:05 min., druhá skončila Martina Karabová (SC Košice) 34:02 min. a tretia zo žien bola v cieli Zuzana Kalapošová (SIC Košice) 34:54 min. Zo železiarov skončil Henrik Hric na 39. mieste, Vlado Manica bol na 44. priečke, Vincent Novotný prešiel cieľom na 53. mieste a Bartolomej Ištoňa skončil päťdesiaty siedmy.

Medzi bežcami sa hneď po štarte utvorila ešte v uliciach Košíc štvorčlenná skupinka, v ktorej boli Sumerling, Vavrek, Janovič a Rácz. Táto štvorica udávala na trati tempo, na vedúcu pozíciu sa prepracoval Štefan Sumerling z ACS Kompresory Spišská Nová Ves, ktorý nikým neatakovaný pretrhol cieľovú pásku ako prvý. Zvíťazil časom 1:12:14 hod. a i keď traťový rekord neprekonal, z víťazstva mal obrovskú radosť, ktorú vyjadril slovami: "Chýbala mi väčšia konkurencia, takmer celý čas som bežal na špici sám. Počasie vydržalo, hlavne že nepršalo a nebolo príliš horúco. Mám radosť z tohto, že po vlaňajšom striebre som tentoraz získal vavrínový veniec víťaza o takmer dve minúty lepším časom. Teší ma, že brat Marek sa neustále zlepšuje, skončil výborným časom 1:26:49 hod. na 27. mieste." Na 2. mieste dobehol v čase 1:14:34 hod. Peter Janovič z klubu BK Šaca, ktorý sa zároveň stal víťazom v kategórii mužov M2 (40 - 49 rokov). Na 3. mieste skončil Adrián Vavrek (Dulová Ves) 1:14:59 hod.

Veľkú radosť nám urobila členka nášho BK Steel Košice Zuzana Korotvičková, ktorá v celkovom poradí dobehla časom 1:28:21 hod. na 33. mieste, ale zo žien bola prvá a v tejto kategórii zvíťazila. Na 2. mieste sa umiestnila Jana Janočková (Košice) 1:33:35 hod. a na 3. mieste skončila ďalšia zo železiarok Erika Billá časom 1:34:51 hod.

V kategórii mužov sa v pelotóne objavili aj dvaja americkí manažéri z USSK - Bradley A. Cramer a Michael L. Simko. Lepšie sa umiestnil Simko, ktorý časom 1:51:29 hod. obsadil 132. miesto, Cramer sa časom 1:57:58 hod. umiestnil na 150. mieste. Z ďalších vytrvalcov U. S. Steel Košice sa najlepšie umiestnil Jozef Sciranko, ktorý skončil časom 1:20:45 hod. v prvej desiatke pretekárov na 9. mieste.

Ďalšie poradie železiarov: 13. Pavol Obraz 1:21:44 hod., 17. Rado Ivaňák (Obal Servis) 1:22:14 hod., 20. Tibor Tisza 1:24:21 hod., 22. Ivan Ďurkovský (Obal Servis) 1:24:57 hod., 29. Marián Konštantinovič 1:27:17 hod., 36. Róbert Mako 1:28:51 hod., 37. Rudolf Verba 1:28:56 hod., 39. František Smriga 1:29:20 hod., 52. Ján Strömpl 1:33:33 hod., 56. Ján Krajčí 1:33:54 hod., 62. Erika Billá 1:34:51 hod., 67. Peter Seman 1:36:16 hod., 74. Slavomír Láska 1:38:08 hod., 75. Marián Katunský 1:38:21 hod., 83. Bartolomej Ficzere 1:40:00 hod., 91. Ľubomír Kiš 1:41:01 hod., 105. Jozef Hudák 1:43:46 hod., 110. Roman Jóčik 1:44:16 hod., 115. Jozef Vrábeľ 1:46:20 hod., 123. Jozef Hromjak 1:47:27 hod., 129. Andrej Alezár 1:50:01 hod., 139. Milan Poláček 1:54:29 hod., 164. Jozef Gomolčák 2:07:05 hod.