Vyhľadávanie:

Udelenie MES Číne by bolo katastrofou

Udelenie MES Číne by bolo katastrofou

Scott Buckiso sa vyjadruje k obchodnej politike Európskej únie

 Vo štvrtok 21. apríla sa prezident U. S. Steel Košice Scott D. Buckiso a riaditeľ pre vzťahy s vládou a EÚ Michal Pintér zúčastnili v Bruseli na šiestom ročníku Dňa európskeho oceliarstva, ktorý organizovala Asociácia európskych výrobcov ocele EUROFER. Hlavným mottom podujatia bolo Budujeme budúcnosť pevnú ako oceľ. Akcia, ktorá sa koná každoročne, aby upozornila na priority európskeho oceliarskeho priemyslu, bola tento rok umocnená 40. výročím založenia EUROFER-u a pritiahla vyše 300 reprezentantov firiem, politických predstaviteľov EÚ a zástupcov médií. Hlavnými témami boli riešenie globálnej nadprodukcie (hlavne čínskej), modernizácia nástrojov na ochranu obchodovania v EÚ, neudelenie štatútu trhovej ekonomiky Číne, až kým nesplní všetky stanovené kritériá, revízia systému obchodovania s emisiami v EÚ so zameraním sa na efektívnosť a konkurencieschopnosť a budovanie obehovej ekonomiky v Európe, ktorá počíta s trvalou a stopercentnou recyklovateľnosťou ocele.

V panelovej diskusii zameranej na obchodnú politiku EÚ bol S. Buckiso hlavným rečníkom za európsky oceliarsky sektor. Ďalšími účastníkmi boli členovia Európskeho parlamentu - Alessia Moscca (Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov), Emma McClarkin (Európski konzervatívci a reformisti) – obe členky Výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente a senior ekonóm v OECD Anthony de Carvalho.

V diskusii S. Buckiso okrem iného uviedol: „Udelenie štatútu trhovej ekonomiky Číne by malo katastrofálny dopad na celý oceliarsky priemysel v Európe.“ Ďalej poznamenal: „Napriek mnohým debatám a postojom k žiadosti Číny, či už od členov Európskeho parlamentu alebo predstaviteľov členských štátov EÚ, nepočul som nikoho povedať, že táto krajina si udelenie štatútu trhovej ekonomiky (MES) zaslúži. Európska únia by mala v tejto záležitosti nasledovať USA a Kanadu a Číne štatút trhovej ekonomiky neudeliť.“

Prezident EUROFER-u Geert Van Poelvoorde na oceliarskom podujatí uviedol, že udelenie MES Číne by skomplikovalo a v niektorých prípadoch aj znemožnilo zavedenie antidumpingových opatrení. Okrem toho poznamenal, že Európska únia by sa nemala obávať Číny, ak by sa v prípade zamietnutia obrátila na Svetovú obchodnú organizáciu (rozhodnutie EÚ by malo padnúť do konca tohto roka, pozn. red.). „Európsky oceliarsky priemysel je pri férových podmienkach celosvetovo konkurencieschopný. Keďže v súčasnosti sú trhové podmienky zdeformované, obraciame sa na politických predstaviteľov, aby robili viac pre rýchlejšiu a efektívnejšiu ochranu svojho strategického oceliarskeho priemyslu,“ zdôraznil G. Van Poelvoorde. Upozornil na alarmujúcu nadkapacitu, ktorá poškodzuje vyhliadky na zotavenie priemyslu a spúšťa vo svete odvetné reakcie vo forme antidumpingových opatrení. „Keďže najväčší a najrýchlejšie sa zväčšujúci nepomer medzi domácim dopytom a výrobou spôsobujú čínski producenti, pripomíname im, že je ich povinnosťou zredukovať výrobné kapacity na rozumnú mieru. Zároveň je nutné zastaviť štátnu pomoc v ich oceliarskom priemysle.“

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...