Vyhľadávanie:

V atmosfére ľudskej spolupatričnosti a empatie

V atmosfére ľudskej spolupatričnosti a empatie

Letný tábor remesiel v Autistickom centre Rubikon sa vydaril

Ak by ste minulý týždeň od pondelka do piatku zavítali do Autistického centra Rubikon v Myslave, našli by ste tam kopu detí, skvelých ľudí a perfektnú atmosféru. Letný tábor remesiel si užívali malí i veľkí. Stačilo nakuknúť do hociktorej z miestností, ktoré počas školského roka slúžia na vyučovanie či terapiu, a mohli ste sa nadýchať ľudskej spolupatričnosti, empatie a lásky. Mohli ste vidieť ako chlapci i dievčatá pracujú s hlinou, tvarujú výrobky z moduritu, maľujú, skúšajú ovládať hrnčiarsky kruh, ako na pravom tkáčskom stave s nenáročnou obsluhou vyrábajú koberčeky a na jeho miniatúrnych verziách zasa obdĺžnikové kúsky tkaniny, priam predurčené na patchwork, ako sa učia jednoduchým technikám vyšívania...

To všetko pod dozorom dospelákov, medzi ktorými sa nedala prehliadnuť vari vždy usmiata a plná energie riaditeľka centra Anna Uchnárová. Stretli by ste tu aj tri hutníčky - Ivetu Petíkovú, Irenu Kazovú a Oľgu Suvákovú, dobrovoľníčky, ktoré spolu s Andreou Lukáčovou, rovnako z košickej oceliarne, mali nemalý podiel na tom, že sa mohlo toto týždňové podujatie vôbec zorganizovať. A nedalo to, najmä Ivete Petíkovej, ani veľa námahy. Stačilo napísať dobrý projekt, dať dokopy ľudí ochotných ho realizovať a uchádzať sa s ním o dotáciu v grantovom programe spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región. Podarilo sa. Zámer - vyplniť voľný čas detí a mládeže s autizmom počas letných prázdnin, stmeliť rodiny chlapov a dievčat s touto diagnózou, priblížiť ich ratolestiam tradičné slovenské remeslá prostredníctvom praktických činností a súčasne rozvíjať ich motorické zručnosti, vyšiel podľa predstáv.

"Máme tu dovedna tridsaťšesť detí. Každé z nich má individuálnu osobnosť, vyžadujú si osobitný prístup," vraví Anna Uchnárová. "Aj preto je v jednej skupine najviac šesť detí, ktoré vedieme k osvojovaniu si tých zručností, ktoré dokážu zvládnuť."

Autizmus, hovoria mnohí, je ešte stále veľkou neznámou. S údivom by ste napríklad počúvali dvanásťročného Matúška, ktorý dátumy priraďuje k dňom v týždni bez najmenšieho zaváhania. Keby ste sa ho opýtali, na ktorý deň pripadol 1. jún v tomto roku, vysypal by vám to ako z rukáva. A keby ste chceli zistiť, kedy oslavuje meniny Zuzana, dozviete sa to skôr, než sa stačíte nadýchnuť...

Autizmus má, ako sa dozvedáme od riaditeľky centra, viacero stupňov, no v každom prípade je to vážny, celoživotný a zatiaľ neliečiteľný postih. Ľudia s touto diagnózou sa vzhľadom na postihnutú sociálnu interakciu, komunikáciu či predstavivosť izolujú do svojho sveta. Dieťa je často nesamostatné a vyžaduje si asistenciu aj 24 hodín denne. Rodina sa borí s veľkými problémami a nezriedka sa stáva, že sa pred svetom uzatvára aj ona. Aj preto vidí Občianske združenie Nádej pre autistov aspoň čiastočné riešenie v takzvanom otvorení dverí autistom a ich rodinám, v mobilizácii komunity vedúcej k vzájomnej pomoci a spolupráci pri riešení ich problémov. Chcú ukázať, že spoločnými silami odborníkov, rodičov a verejnosti dokážu deťom pomôcť pri začleňovaní sa do spoločnosti. Jednou z ciest k tomuto cieľu bol i Letný tábor remesiel.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...