Vyhľadávanie:

Vďaka všetkým darcom

Vďaka všetkým darcom

Do zbierky šatstva, hračiek a kníh pre deti prispeli železiari i dôchodcovia

Celý minulý týždeň prebiehala na dvoch miestach - v budove Vonkajších vzťahov v areáli USSK a v Klube dôchodcov občianskeho združenia Jeseň života v Košiciach zbierka šatstva, hračiek a kníh pre deti. Zbierku iniciovala manželka prezidenta U. S. Steel Košice Susan Lohrová a zúčastnilo sa jej množstvo železiarov, ale aj bývalých zamestnancov firmy, v súčasnosti už dôchodcov.

Rušno bolo po celý týždeň na oboch miestach. Zamestnanci prichádzali na odberné miesta s plnými vrecami šatstva, hračiek, aj kníh. Mnohé z vecí boli takmer úplne nové. "Syn mi rastie ako z vody, to, čo sme mu kúpili na jar, je mu už teraz malé a tak by nám jeho šatstvo len zavadzalo v skrini. Sme radi, že ho môžeme podarovať deťom v detských domovoch, lebo ináč by sme tieto veci vyhodili do kontajneru. Pozrite sa, toto tričko mal asi len dvakrát, je úplne ako z výkladu. Určite urobí radosť niektorému z detí v detskom domove, veď má aj fazónu, ktorá teraz medzi najmladšou generáciou letí," povedala Oceli východu jedna z darkýň.

V stredu okolo obeda prišiel do budovy Vonkajších vzťahov s niekoľkými plnými vrecami a taškami aj Ondrej Laczko z divízneho závodu Mechanika. Ochotne pomohol organizátorom poznášať prinesené veci do pripraveného auta, ktoré ich na otočku odnášalo do klubu dôchodcov v Košiciach. Dôchodcovia boli v klube už od desiatej ráno a usilovne triedili šatstvo, hračky i knihy do pripravených škatúľ podľa sortimentu i veľkosti a popritom stihli ešte aj preberať veci od darcov, ktorí takmer nepretržite prinášali veci do zbierky.

V klube dôchodcov napriek množstvu práce vládla vynikajúca nálada. Bývalá lekárka rehabilitačného oddelenia nemocnice v Šaci Mária Zanická prišla do klubu pomôcť ostatným aj s vnukom. Činil sa aj člen správnej rady OZ Jeseň života Aladár Szabo. "Bývalých dôchodcov je vyše päťtisíc, do činnosti nášho klubu sa zapája okolo dva a pol tisíc, päťsto z nich je veľmi aktívnych. V klube pracuje sociálna, športová a kultúrna komisia, každá z nich organizuje pre dôchodcov množstvo podujatí, rôzne výlety, večierky, kultúrne podujatia. Máme aj vlastný spevokol, ktorý už vystupoval na nejednom podujatí spoločnosti USSK. Každý deň je v klube služba, plno je tu vždy, dôchodcovia si sem prichádzajú zašportovať do vlastného fitness centra, prečítať dennú tlač, v stredu si tu v hojnom počte chodia aj po Oceľ východu. Bývalá výskumníčka Anna Pallagová vedie kroniku o činnosti klubu, nechýbajú v nej ani články z Ocele východu, ktoré informujú o dianí v spoločnosti, v ktorej mnohí z nás prežili desaťročia."

Každý týždeň vo štvrtok je poobede otvorená aj knižnica. Rušno v nej bolo aj minulý týždeň, kde sme zastihli manželov Alžbetu a Ladislava Palenčárových ako balili prinesené knihy od darcov pre deti do detských domovov do úhľadných balíkov aj s podrobným zoznamom, o akú knihu ide a kto je jej autorom. Bolo vidieť, že práca s knihou a v knižnici je ich srdcovou záležitosťou, pretože aj samotná klubová knižnica sa riadi detailne vypracovaným systémom. Každá kniha, a v knižnici je ich vyše 1500, má svoje číslo a tiež kartu založenú v bibliotéke.

V stredu poobede prišla dôchodcom pomôcť triediť veci aj manželka výkonného viceprezidenta pre strategické implementácie Dana Jurová. Prísť pomôcť považovala za samozrejmosť, veď ako povedala: "Ak človek chce, čas si vždy nájde." V piatok po jednej hodine Oceľ východu v plnej aktivite zastihla manželky amerických manažérov Lauru Cowellovú, Nicole Bormetovú, Kirsten Furryovú, Barbaru Pepperneyovú a samozrejme aj Susan Lohrovú, ktorá zašla medzi dôchodcov viackrát v priebehu týždňa, aby nielen pomohla pri organizácii zbierky, ale sa vždy poďakovala bývalým zamestnancom železiarní za ich enormnú pomoc pri jej plynulom priebehu. V piatok do klubu spolu so svojím dedkom prišla tiež osemročná Janka Kanitorová, aby prispela svojím podielom deťom, ktoré nemajú také dobré domáce zázemie ako ona.

V piatok večer sa bilancovalo. Do budovy Vonkajších vzťahov prinieslo veci do zbierky 37 zamestnancov firmy, do klubu dôchodcov 110. Ich príspevky zaplnili 50 veľkých škatúľ šatstva a hračiek, dva mechy a ďalších 20 balíkov tvorili knihy.

V pondelok prvé balíky zbierky už putovali do centra Romintegry na Luniku IX, Stanice opatrovateľskej služby Strediska krízovej intervencie v Čani a Špeciálnej základnej školy internátnej v Ždani. Priamo na mieste manželka prezidenta USSK Susan Lohrová ponúkla zamestnancom týchto stredísk, aby spísali svoj Zoznam prianí, teda zoznam všetkých veľkých i menších vecí, ktoré k svojej činnosti potrebujú. Dnes a zajtra ďalšie balíky šatstva, hračiek a kníh Susan Lohrová odovzdá v detských domovoch v Sečovciach, Veľkých Kapušanoch, Mlynkoch Bielych vodách a Spišskom Štiavniku.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...