Vyhľadávanie:

Veľká krása na malých koľajniciach

Veľká krása na malých koľajniciach

Sobota, 13. októbra, patrila železničným modelárom. V priestoroch SPŠ dopravnej sa uskutočnil 29. ročník súťaže Košická koľaj. Bezmála 30 modelárov z rôznych kútov Slovenska prinieslo 59 modelov lokomotív, vagónov, krajiniek či železničných stavieb. Traja z nich boli priamo z U. S. Steel Košice. Ladislav Milkovič (DZ Energetika) súťažil s modelom nákladného vagóna Raj UAC ŽSR (H0) ľudovo nazývaným Cibuľák a časťou krajinky s vchodovým návestidlom (H0), za ktorú získal 2. miesto v kategórii stavby. Igor Molnár (DZ Doprava), okrem plnenia si povinností organizátora, prihlásil do súťaže svoj plošinový vozeň Pao (TT). Veľkú pozornosť si zaslúžila maketa Katky - lokomotívy, ktorá ťahá vláčiky na Detskej železnici v Čermeli. Katka nakoniec priniesla víťazstvo v kategórii makety svojmu tvorcovi Františkovi Šovárymu (DZ Energetika). Rovnako v kategórii B amatérskej zvíťazil aj jeho model služobného vozňa.

Ako nám povedal hlavný organizátor Martin Balkovský, očakávali väčšiu účasť zo strany mimo košických modelárov. Na kvalitu a krásu modelov to však nemalo vplyv. Dospelí či deti, všetci obdivovali vláčiky vystavené vo vitrínach alebo jazdiace po modulovom koľajisku, ktoré postupne v mierke 1:87 (H0) buduje skupinka nadšencov z U. S. Steel Košice. Výhodou modulového koľajiska je, že rozobraté sa dá ľahko prepravovať a jeho poskladanie na mieste trvá krátky čas.

Zhliadnuť bolo možné aj veľké koľajisko v podzemných priestoroch SPŠ dopravnej. Najbližšie bude pre verejnosť prístupné počas Mikulášskych jázd 3. - 7. decembra, kedy sa budete môcť na jazdiace vláčiky nielen pozerať, ale ich aj ovládať.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...