KONTAKT  |    _eng _sk

Veľké plány do budúcnosti
           Pridané: 29.06.2009
Autor: Kristína ZÁTHURECZKÁ
Kategória: 26/2009

Navštívili sme útulok pre zvieratá v Haniske

Bol sparný deň a pri bráničke nás vítali mokré psíky. Majú k dispozícii vaňu s vodou, do ktorej sa chodia ovlažovať. Malé šteniatka krútili chvostíkmi, oblizovali nám ruky a chceli sa hrať. Aj ostatné psíky v kotercoch boli spokojné, vybehané a nakŕmené. Za drôtenou stenou vidieť väčšinou orieškov, sem-tam sa objaví nemecký ovčiak, ale prekvapí aj čistokrvný psík. Dokonca aj starší, osemročný. Majiteľom sa zunuje a vyhodia ho niekde pri ceste, ako Artuša, sediaceho niekoľko dní pri diaľnici z Košíc do Prešova, čakajúc na majiteľa, ktorý ho tam "vypoklonkoval" z auta.

Svoj prechodný domov si v koterci našiel aj pes Homér - čistokrvná maďarská vyžla. Jedno z najpriateľskejších a najinteligentnejších plemien vôbec. Čokoládová srsť aj oči. Dlho sa potuloval po lesoch a lúkach kým si našiel cestu do útulku. Kliešte si vytrhával priamo zo srsti, preto mu vznikli po celom tele lysinky. A rebrá sa na ňom dali zrátať. Homér bude v poriadku, jedlo v ňom mizne, očividne mu chutí, veľmi rád sa hrá a miluje beh. No a pred dvomi týždňami v Haniske prijali ďalšiu vyžlu Helku, tentoraz hrubosrstú, ktorá hneď ďalší deň porodila deväť malých šteniatok. Asi majiteľovi "došlo", že sa bude musieť starať o malých psíkov a zvolil si radšej ľahšiu cestu. V kancelárii útulku tak narazíte na čierne a svetlé ešte slepé psíčatá, ktoré spokojne odfukujú na veľkom vankúši.

Na to, ako sa útulku darí, sme sa opýtali predsedníčky správnej rady Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov Romany Šerfelovej, ktorá útulok riadi. Z jej slov vyplynulo, že kríza sa nevyhla ani psíkom. Do útulku prichádza menej ľudí s potravinovými darmi a ani dve percentá z dane ich tento rok nezachránia. Do budúcnosti počítajú s výstavbou Strediska vzájomnej pomoci ľudí a psov, kde by boli okrem psov a mačiek aj iné bežné domáce zvieratá. "V dnešnom svete deti poznajú všetky zvieratá v ZOO, ale málo sa stretávajú s tými tradičnými, či už sú to psy, mačky, kone a ďalšie bežné druhy domácich zvierat. Neverili by ste, ako kontakt so zvieraťom pomôže napríklad dieťaťu na vozíčku, ktoré sa ho bojí dotknúť a po hodine získa takú dôveru, že zvieratko pohladí," hovorí Romana.

Držíme psíkom a ich opatrovateľom palce, aby projekt strediska vyšiel. Prácou svojich rúk už prispeli aj zamestnanci U. S. Steel Košice, ktorí sa v rámci Dňa dobrovoľníkov zúčastnili priamo v útulku stavebných a čistiacich prác. Dnes už vďaka našej spoločnosti stoja okolo pozemku aj stĺpy, ktoré sú základom pre potrebný plot.

Na spomínaný projekt a na ďalšiu prevádzku sú potrebné financie. Ak viete o niekom, kto by mohol pomôcť, nasmerujte jeho kroky do útulku pre psov v Haniske. Veľa informácií je k dispozícii aj na web stránke Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov www.uvplp.sk. A pozor, únia nepatrí pod organizáciu Sloboda zvierat, takže keď prispievate Slobode zvierat, vaše peniaze putujú do bratislavského útulku a nie do košického, ktorý momentálne potrebuje pomoc oveľa viac.

Empty

ODPORÚČAME

26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom
07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok