KONTAKT  |    _eng _sk

Višegrádske dni sa začínajú už zajtra
           Pridané: 12.09.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 37/2005

Košice po piaty raz privítajú umelcov krajín V 4

Višegrádske dni patria rozhodne medzi najatraktívnejšie kultúrne podujatia v Košiciach. Tie tohtoročné sa začínajú o mesiac skôr než po ostatné štyri predchádzajúce roky, už tento týždeň. S poľskými, maďarskými, českými a slovenskými výtvarníkmi, divadelníkmi a hudobníkmi sa budeme stretávať až do polovice decembra na skvelých podujatiach.

Úvod bude patriť, rovnako ako pri prvom ročníku, Dňom Štúdia L + S. V troch divadelných predstaveniach sa zajtra (15. 9.), v piatok (16. 9.) a sobotu (17. 9.) predstavia bratislavskí umelci Milan Lasica, otec a syn Labudoví, Milan Kňažko, Zuzana Fialová a Vladimír Hajdu. V septembri sa môžeme ešte tešiť na koncert folkovej skupiny Ghymes a uvidíme tiež výstavu Michala Hajnala, výtvarníka maďarského pôvodu, ktorý žije v Prahe a pôsobil i v Košiciach. Višegrádske dni sú nemysliteľné bez dobrého džezu. Ako prvá sa predstaví skupina European Mantra. Džezového festivalu v našom meste sa zúčastnili aj vlani. Album, ktoré pri tejto príležitosti nahrali, pokrstia v Košiciach na koncerte 26. septembra.

V októbri urobia priaznivcom divadelného umenia radosť herci z Prahy. Divadlo na Vinohradech sa predstaví hrou Edwarda Albee Kto sa bojí Virginie Woolfovej. Hrajú Hana Maciuchová, Ladislav Frej, Jiří Dvořák a ďalší umelci. Divadlo Ungelt vystúpilo s úspechom v Košiciach aj vlani, tohto roku pricestujú s hrou Véronigue Olmi Mathilda, v ktorej účinkujú Jiří Bartoška a Zuzana Bydžovská. V hre zo života Sáry Bernhardtovej Poslední léto uvidíme na doskách štátneho divadla Martu Vančurovú a Vlastimila Harapesa. Predstavenie ponúka PKS Praha. Milovníci Pražského výběru sa môžu tešiť na ich koncert v starej športovej hale. V októbri dostane priestor aj vážna hudba. Koncert z diel Bohuslava Martinů a L. van Beethovena si môžete vypočuť v Dome umenia. Diriguje Tomáš Hanus na husliach bude hrať Bohuslav Matoušek. Skutočná lahôdka čaká milovníkov džezu. Džezové trio z New Yorku v zložení Hiromi - klavír, Tony Gray - basa a Martin Valihora - bicie, má pre Košičanov pripravený samostatný koncert.
Už tradičný džezový festival Jazz FOR Sale, rozvrhnutý do troch dní, sa uskutoční 5., 12. a 19. novembra v divadle Thália. Herecký koncert sľubuje aj predstavenie Shirley Valentine, v ktorom sa predstaví Zuzana Krónerová. Slovenské tieňové divadlo uvedie nové naštudovanie hry Markovič za mrežami. Okrem Milana Markoviča v hre účinkujú i Rastislav Piško a Judita Hansman. S Košičanmi sa stretnú na koncerte aj Jana Kirschner a The band. Súčasťou tohtoročného kultúrneho podujatia budú i dve výstavy z Poľska. Jednou si pripomenieme 25. výročie založenia Solidarity a druhou sa bude prezentovať štrnásť výtvarníkov. Záver Višegrádskych dní, o ktorých informoval novinárov Gabriel Horal, predseda občianskeho združenia FORSA, ktoré podujatie organizuje, bude patriť Radošínskemu naivnému divadlu. V štátnom divadle uvedú 5. decembra Hru o láske Stanislava Štepku.

Sledujte Oceľ východu, môžete vyhrať vstupenky na tohtoročné podujatia Višegrádskych dní. Už dnes vám ponúkame možnosť súťažiť o dve vstupenky na tri podujatia. Prvým je džezový koncert European Mantra 26. 9. 2005, spojený s krstom CD F. A.Q. Alive, druhým predstavenie vinohradského divadla Kto sa bojí Virginie Woolfovej (2. 10. 2005) a tretím predstavenie Divadla Ungelt Mathilda (9. 10. 2005).

Podmienkou na zaradenie do žrebovania je vystrihnúť príslušný priložený kupón, nalepiť ho na korešpondenčný lístok, nezabudnite na svoje meno a adresu. Lístok odošlite na adresu našej redakcie, prípadne vhoďte do schránky Ocele východu vo vstupnom areáli. Meno výhercu na džezový koncert a predstavenie Divadla na Vinohradech uverejníme už 21. septembra 2005. Meno výhercu, ktorý získa vstupenky na predstavenie Divadla Ungelt uverejníme 28. septembra 2005.

Empty

ODPORÚČAME

01.04.2021
V testovacom mieste v areáli U. S. Steel Košice už testujú len zamestnancov
15.03.2021
Poznáme víťazné projekty Spoločne pre región 2021
17.02.2021
Sčítanie obyvateľstva 2021
17.12.2020
V roku 2021 venuje U. S. Steel Košice do súťaže štyri nové autá