KONTAKT  |    _eng _sk

Vymenia vyše pätnásťtisíc svietidiel
           Pridané: 14.12.2016
Autor: -t-
Kategória: 23/2016

Košice pripravujú najväčšiu komplexnú modernizáciu verejného osvetlenia

Košice idú do výrazného zlepšenia sústavy mestského verejného osvetlenia. Navyše tak, že pri obrovskej investícii, nebude v nasledujúcich pätnástich rokoch mestský rozpočet zaťažený nad rámec doterajších nákladov na osvetlenie.

Nové svietidlá, LED technológie, stožiare, posilnenie osvetlenia najrizikovejších priechodov pre chodcov, zvýšenie kvality osvetlenia ulíc, bezpečnosti obyvateľov i návštevníkov mesta a v neposlednom rade až 50-percentná úspora elektrickej energie. To je len časť toho, čo chce mesto dosiahnuť doposiaľ najrozsiahlejšou modernizáciou verejného osvetlenia, s predpokladanou výškou investície takmer 28 miliónov eur. Okrem iného pôjde o výmenu 15 193 kusov svietidiel, pričom všetky energeticky náročné nahradia oveľa úspornejšie LED technológie.

„Zvýši sa tak bezpečnosť na cestách a v uliciach, ale aj atraktivita mesta,“ zdôraznil primátor Richard Raši. „Vymenených bude až 5 000 stožiarov a nových bude aj 350 rozvádzačov verejného osvetlenia. Pomocou nich dokáže operátor z hlavného dispečingu upravovať na diaľku napríklad intenzitu osvetlenia, zapínať ho aj vypínať. Osvetlenie bude doplnené v lokalitách, kde je v súčasnosti poddimenzované, nevyhovujúce, a kvôli zvýšeniu bezpečnosti chodcov bude zároveň posilnené osvetlenie 100 najrizikovejších priechodov pre chodcov.“  

O príprave komplexnej modernizácie verejného osvetlenia mesta Košice rokovali košickí mestskí poslanci v pondelok 12. decembra 2016.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu