Z našich najlepší Pástor a Billá

Boli sme na 3. ročníku polmaratónu Košice - Seňa

Polmaratón
Takto pretrhol cieľovú pásku v Seni víťaz 3. ročníka polmaratónu Ján Križák zo Skalice časom 1:10:03 h.

V sobotu zorganizoval Maratónsky klub Košice v spolupráci s obcou Seňa 3. ročník polmaratónu na trati Košice - Seňa. Už po tretí raz toto podujatie podporil generálny reklamný partner U. S. Steel Košice. Na štart sa postavilo 152 vytrvalcov, ktorých na monotónnej trati trochu zaskočila enormná horúčava. V nej si najlepšie sily rozložil úradujúci majster Slovenska v polmaratónskom behu Ján Križák zo Skalice.

V cieli sa síce sťažoval na protivietor, ktorý uberal víťazovi toľko síl, že časom 1:10:03 h. zaostal za traťovým rekordom len 48 sekúnd! Na druhom mieste skončil ukrajinský bežec Anatolij Malij, ktorý mal v cieli čas 1:12:52 h. a 3. miesto obsadil náš zamestnanec z DZ Energetika Imrich Pástor, ktorému namerali čas 1:12:57 h. Na margo týchto pretekov náš vytrvalec I. Pástor po dobehnutí do cieľa povedal: "Tento ukrajinský súper mi vrátil prehru spred týždňa v Košiciach, kedy som vyhral Dopravársku desiatku. Skončil za mnou na 2. mieste a tak sme si teraz v Seni miesta na stupňoch víťazov vymenili, lebo bol o stupienok predo mnou. Od začiatku sa mi bežalo celkom dobre, až po desiatom kilometri som začal pociťovať, že nie som vo svojej koži. Nebol som proste v pohode, strácal som rytmus, nebolo to ono. Zrejme som prepálil začiatok a potom bola stále väčšia páľava. Keď sa z našej vedúcej skupinky odpútal neskorší víťaz Križák, už som sa sústredil na dosiahnutie niektorej z medailových propozícií, čo sa mi aj podarilo. Sily dochádzali viacerým pretekárom, situáciu na trati nezvládli ani vlaňajší víťaz Železov či skúsený Bogár z Maďarska."

Radosť sme mali aj z ďalších našich polmaratóncov zo železiarenskeho BK Steel Košice, ktorí sa na trati držali statočne a všetci dobehli do cieľa. Dosiahli toto umiestnenie: 15. Tisza 1:23:25 h., 20. Peter Korotvička 1:25:39 h., 23. Konštantinovič 1:26:31 h., 39. Kiš 1:32:30 h., 41. Semanko 1:33:10 h., 50. Matej 1:36:05 h., 52. Billá 1:36:10 h., 53. Obraz 1:36:12 h., 54. Pavkovček 1:36:30 h., 62. Tiszová 1:37:44 h., 64. Vrábeľ 1:38:25 h., 70. Horný 1:39:59 h., 74. Štofaník 1:40:46 h., 76. Pavel Korotvička 1:41:14 h., 77. Jočík 1:41:37 h., 78. Lehotský 1:41:52 h., 81. Garčár 1:43:51 h., 84. Kovalík 1:44:03 h., 86. Jakab 1:45:04 h., 93. Krivák 1:47:06 h., 105. Švec 1:48:37 h., 121. Šuniarová 1:55:21 h., 123. Gomolčák 1:55:41 h., 138. Vorobeľ 2:09:25 h.

V kategórii žien sme mali na stupňoch víťazov, podobne ako vlani, naše dve pretekárky Eriku Billú a Betku Tiszovú. Víťazstvo si v tomto roku vybojovala ukrajinská bežkyňa Natalija Malija, časom 1:34:02 h., ktorá sa v celkovom poradí umiestnila na 44. mieste. Z našich sa na 2. mieste medzi ženami umiestnila časom 1:36:10 h. Erika Billá a na 3. mieste skončila Betka Tiszová časom 1:37:44 h.

Druhá priečka bola pre Eriku príjemným prekvapením, ale sama nebola spokojná s dosiahnutým časom. Prečo? "Sklamal ma žalúdok a kvôli problémom som musela už po siedmom kilometri zmierniť tempo. Pred štartom som sa cítila výborne, možno horúčava bola proti, v každom prípade to na trati nebolo z mojej strany podľa predstáv. Nie som spokojná s dosiahnutým časom, lebo polmaratón som už dokázala zabehnúť aj lepšie, samozrejme za iných podmienok a okolností."

Organizátori okrem hlavnej kategórie mužov a žien vyhodnotili i odmenili troch najlepších v ďalších siedmich vekových kategóriách.