Vyhľadávanie:

Záhrada bude zasa o čosi krajšia

Záhrada bude zasa o čosi krajšia

Železiari do tretice v Špeciálnej materskej škole na Ľudovej 15

Špeciálna materská škola na Ľudovej 15 v Košiciach privíta dobrovoľníkov z U. S. Steel Košice už po tretí raz. Spomínate si? Prvá skupina tu v roku 2008 odviedla kus roboty najmä pri úprave vonkajších priestorov. Rozobrali starú plechovú stenu na altánku, kosili, opravovali a natierali lavičky, sadili kvety... Rok na to sa sem vrátila 22-členná skupina, aby dokončila robotu svojich predchodcov. Vyčistili celý plot a väčšinu aj namaľovali. A spolu s dospelým osadenstvom škôlky iba nechápavo krútili hlavami nad vandalmi, ktorí zničili nové preliezačky. Vraví sa, do tretice všetko dobré, tak hádam tohtoročný príspevok dobrých ľudí z oceliarne bude deti tešiť dlhodobo.

Tunajšie špeciálne vzdelávacie zariadenie navštevuje 48 chlapcov a dievčat vo veku od dva a pol do osem rokov z celých Košíc i vidieka. Budova je škôlkou od roku 1965, na účely špeciálnej materskej školy slúži už takmer dve desaťročia. Svoj vek nezakryje. Presvedčili sme sa o tom počas krátkej obhliadky. Obnova postupuje pomaly a po častiach. Nedávno menili toalety a miestnosť potrebuje vymaľovať. Nový náter by sa zišiel aj vytopenej kuchynke, ktorú špatia veľké fľaky a prospel by i výdajni stravy. "Tento variant uprednostníme, ak bude pršať," informujú riaditeľka materskej školy Viera Rostecká a Dagmar Kočiová, podpredsedníčka Občianskeho združenia Usmej sa na mňa, ktoré podporuje integráciu detí a mládeže so sluchovým, zrakovým, mentálnym a telesným postihnutím do spoločnosti a je partnerom dobrovoľníckeho podujatia.

Škôlka má pekný dvor, deti sa radi schovávajú v altánku a hrajú v pieskovisku. "Takmer všetku údržbu si robíme svojpomocne," ukazuje naokolo pedagogička a členka OZ Usmej sa na mňa Dana Majkuthová. "Kosíme trávu, orezávame kroviny... Hoci pomáhajú aj rodičia, cení sa každá pomoc," poznamenáva a vyratúva, čo všetko by počas brigádnickej soboty so železiarmi radi zvládli. "Predovšetkým chceme dokončiť maľovanie plotu a opraviť a natrieť poškodené dosky na lavičkách. Ak by bol čas, tak by sme natreli aj strechu altánku," vysloví nahlas želanie. Plánov, prezrádzajú ženy, majú veľa. Pod oknami, popri chodníčku z betónových dlaždíc, už vidia kvetinový záhon a malé políčka, o ktoré sa starajú deti.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...