KONTAKT  |    _eng _sk

Ženy majú právo na život bez násilia
           Pridané: 06.10.2008
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 40/2008

X. európsku konferenciu WAVE podporila spoločnosť U. S. Steel Košice

Odborníčky na problematiku násilia páchaného na ženách z dvadsiatich európskych krajín a USA sa minulý týždeň, 25. až 27. septembra, stretli v Košiciach na X. európskej konferencii WAVE. Cieľom podujatia, ktoré podporila spoločnosť U. S. Steel Košice, bola výmena skúseností a modelov dobrej praxe pri zakladaní a prevádzkovaní bezpečných ženských domov, diskusia o budúcnosti služieb pre ženy a deti zažívajúce násilie v párových vzťahoch a o pomoci deťom vystúpiť z cyklu násilia.

"Hovoriť vo všeobecnosti o domácom násilí páchanom na ženách a deťoch je dôležité, ale iba to samo o sebe nestačí. Potrebujú pomoc. Aj preto sa schádzame na tejto konferencii," konštatovala na tlačovej besede, ktorá sa uskutočnila krátko pred začiatkom rokovania Jana Oleárniková, predstaviteľka Záujmového združenia žien Fenestra v Košiciach, ktoré bolo spolu s Európskou sieťou WAVE (Európske ženy proti násiliu) hlavným organizátorom konferencie.

Násilie v párových vzťahoch zanecháva na životoch žien a ich detí závažné zdravotné, psychické, sociálne i ekonomické dôsledky. Žijú v neustálom strachu o svoje zdravie a život. Niektoré z nich dokonca zomierajú. Podľa vyjadrenia Rosi Logarovej, predsedníčky WAVE, ktorá je jednou z ôsmich expertov v pracovnej skupine Rady Európy na boj proti násiliu páchanému na ženách, väčšina žien prichádza o život vtedy, keď sa rozhodne vzťah s tyranom ukončiť. "Preto je tak dôležité mať k dispozícii bezpečné ženské domy, do ktorých by sa mohli uchýliť. A stále ich nie je dosť," povedala.

Organizácia, ktorej šéfuje, už pomohla zriadiť päťsto takýchto domov. Majú telefónne spojenie priamo na políciu, bezpečnostný kamerový systém a ich adresa je utajená. V Rakúsku začali vznikať už v roku 1988. Ich prevádzku financujú na základe partnerstva organizácie verejného a mimovládneho sektoru. Dnes poskytujú dočasné útočisko 740 ženám a deťom, sedemdesiat miest by ešte potrebovali. Na Slovensku bezpečné ženské domy, v zmysle štandardov Rady EÚ, zatiaľ nie sú. Malo by sa to zmeniť. V Košiciach, podľa J. Oleárnikovej, by mohol takýto dom, s kapacitou tridsať miest pre ženy s deťmi, v budúcnosti existovať. Záujmové združenie žien Fenestra, ktoré od začiatku svojho trvania eviduje viac než deväťsto klientok, vyvíja v tomto smere mimoriadne úsilie. Prvé rozhovory s predstaviteľmi mestskej i krajskej samosprávy sa už uskutočnili.

Empty

ODPORÚČAME

02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam
19.06.2019
U. S. Steel Košice odstavuje vysokú pec č. 2