Vyhľadávanie:

Aj šampión našiel premožiteľa

Aj šampión našiel premožiteľa

Bývalý prvoligový šachista VSŽ Vojtech Szabó sa stal majstrom U. S. Steel Košice

Vojtech Szabó

Po rokoch pôstu sa koncom uplynulého mesiaca konali v spoločnosti U. S. Steel Košice majstrovstvá v bleskovom šachu. Tohto šampionátu sa zúčastnilo 19 šachistov z radov bývalých aktívnych, ale aj rekreačných šachistov.

Mnohí z našich spolupracovníkov ani nevedia, že šachisti VSŽ Košice patrili v sedemdesiatych rokoch v celoštátnej extralige k najlepším. Stačí spomenúť bývalého čs. reprezentanta, medzinárodného veľmajstra Plachetku, okrem neho Hušeka, Bauera, Lašandu, Bodnára, Vargu, Stančáka, Trejbala, Nováka, Petráňa, Krišku, Sameka, Péteriho, Holécziho a mnohých ďalších, ktorí reprezentovali oranžovo-čierne farby TJ VSŽ v najvyššej šachovej súťaži v bývalom Československu. V ligovom kádri vtedy nechýbal ani terajší zamestnanec Studenej valcovne Vojtech Szabó (na snímke), ktorý v železiarňach pracuje od roku 1968. Ten si za šachovnicou počínal v bleskovom šachu znamenite a stal sa novým majstrom U. S. Steel Košice.

Na turnaji sa hralo švajčiarskym systémom na 9. kôl, v prípade rovnosti bodov o poradí rozhodovali pomocné body. Najviac bodov, 8, získali dvaja šachisti, Szabó a Hušek, ale na pomocné body vyhral Szabó 41:38. Po skončení turnaja sme sa nového šampióna opýtali, ako bol s úrovňou majstrovstiev spokojný: "Bol som príjemne prekvapený vyrovnanosťou všetkých účastníkov. Pre mňa bol najväčším súperom môj bývalý spoluhráč z prvoligového tímu VSŽ Zdeno Hušek, s ktorým som v tomto turnaji prehral. Aj on mal na svojom konte jednu prehratú partiu, ktorú zaregistroval už vo štvrtom, kým ja až v siedmom kole. A to rozhodlo, že pomocné body vyšli lepšie v môj prospech," zhodnotil v krátkosti svoje účinkovanie na šampionáte Vojtech Szabó a pokračoval: "Šachu sa aktívne venujem už 38 rokov. Ako mladý chlapec som v minulosti obdivoval Rusa Aljechina, ktorý bol vtedy viac než desať rokov majstrom sveta. Môj prvý väčší úspech v tejto kráľovskej hre som dosiahol ako 19-ročný na juniorskom šampionáte v Žiline, kde som vyhral. Veľa skúseností som získal v prvoligových bojoch, kde som sa stretával s kompletnou československou šachovou špičkou na čele s Hortom, Jansom, Báňasom, Janatom a ďalšími."

V Košiciach sa V. Szabó aktívne v rôznych súťažiach prezentoval za šachovnicami okrem VSŽ aj v iných kluboch, a to vo VSS, UPJŠ a ČH, momentálne je hráčom mužstva TJ Spoje. Pred desiatimi rokmi vyhral kandidátsky turnaj a stal sa kandidátom majstra. Rád spomína na bleskové turnaje, ktoré v minulosti organizoval šachový oddiel VSŽ. V jednom z takýchto turnajov skončil V. Szabó v silnej medzinárodnej konkurencii vtedajších čs. reprezentantov Plachetku, Jansu a Báňasa, ďalej Jovanoviča z Juhoslávie, Timočšenka z Ruska a iných európskych šachistov na veľmi peknom 3. mieste.

V železiarňach sa už raz tešil zo zisku prvenstva v šachovom turnaji. Bolo to pred štyrmi rokmi, keď vyhral podobný bleskový turnaj, ale vtedy nebola až taká kvalitná účasť ako teraz. Verí, že v ďalších rokoch vznikne tradícia našich turnajov v bleskovom šachu o majstra U. S. Steel a bude mať z roka na rok vyššiu výkonnostnú úroveň založenú na väčšej masovosti.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...