KONTAKT  |    _eng _sk

Aktuálny Komplic
           



Pridané: 28.05.2007
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 21/2007

Posledná premiéra činohry ŠDK v sezóne 2006/2007

Činohra Štátneho divadla Košice ponúkla divákom v piatok, 18. mája, na Malej scéne v slovenskej premiére inscenáciu hry Komplic od Friedricha Dürrenmatta. "Tento zaujímavý text autor napísal v rokoch 1972-73, jeho obsah je však nadčasový," uviedol šéf činohry Jozef Úradník na minulotýždňovej tlačovej konferencii. "Detektívna tragikomédia hovorí o moci, peniazoch, korupcii, o tom, čo je človek pre ne schopný urobiť," charakterizoval predstavenie režisér Štefan Korenči. "Je to hra o spoluúčasti, spolčovaní sa, ako morálnej kategórii."

V doslove k hre autor píše: každý sme niekoho komplicom, aj ten, čo tieto riadky píše, či už sme so svetom, v ktorom sme uviazli, spokojní, alebo proti nemu protestujeme; rozvíjame plány zmeniť ho, angažujeme sa, vstupujeme do politických strán, alebo sme dokonca zakladateľmi strán, čo ho chcú zmeniť, atď. Sme komplicmi v dôsledku toho, že existujeme.

Dürrenmatt (1921 - 1990), jeden z najuznávanejších autorov 20. storočia, sa na Slovensku hráva málo. Košické divadlo už v minulosti naštudovalo tragickú komédiu Návšteva starej dámy a hru Meteor. Komplic je tretím titulom, ktorého sa zmocnil tím činohry. Táto hra sa doteraz nehrala na Slovensku, ani v Čechách, nebola ani preložená. O pôvodný preklad pre košické divadlo sa postarala Viktória Janoušková.

V zaujímavom predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Katarína Raševová, Jozef Úradník, Juraj Zetyák, Róbert Šudík, Dušan Skokan, Peter Cibula a Radovan Hudec.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...