KONTAKT  |    _eng _sk

Atraktívnejšia Miklušova väznica
           Pridané: 04.02.2008
Autor: -fec-
Kategória: 05/2008

Vďaka úspešnému projektu Košického samosprávneho kraja (KSK) získa historický stredoveký areál Katovej bašty na atraktívnosti. Objekty, ktoré pochádzajú z 13. storočia, sú súčasťou Miklušovej väznice v Košiciach. Z celkovej sumy 24 miliónov na rekonštrukciu poskytne deväť miliónov zo svojho rozpočtu KSK, zvyšok je zo zdrojov Nórskeho finančného mechanizmu a Európskeho hospodárskeho prostredia.

Bývalá väznica slúži od roku 1942 múzejným účelom, v súčasnosti je v nej expozícia Východoslovenského múzea v stredoveku. Podľa informácií Soni Jakešovej, hovorkyne Úradu KSK, rekonštrukcia, ktorá by mala byť ukončená na budúci rok, plynule prepojí objekty Miklušovej väznice, Katovej bašty a katovho bytu s Rodoštom - replikou domu, v ktorom býval v tureckom vyhnanstve František II. Rákoczi. Po úprave získa múzeum väčší priestor na rozšírenie expozície, návštevníci si budú môcť pozrieť aj doteraz nevystavené historické predmety. Rekonštruované bude aj nádvorie, ktoré sa stane multifunkčným areálom s pódiom a sedačkami.

Na čiastočne zastrešenom dvore pribudne nová expozícia - lapidárium, kde vystavia kamenné nálezy a artefakty odhalené počas archeologického výskumu v tomto historickom objekte. Rekonštrukcia zabezpečí bezbariérový prístup aj k expozíciám na druhom poschodí Miklušovej väznice. Ročne si Rodošto a Miklušovu väznicu prezrie približne 20 tisíc záujemcov.

Empty

ODPORÚČAME

01.04.2021
V testovacom mieste v areáli U. S. Steel Košice už testujú len zamestnancov
15.03.2021
Poznáme víťazné projekty Spoločne pre región 2021
17.02.2021
Sčítanie obyvateľstva 2021