KONTAKT  |    _eng _sk

Belgičania ponúkajú pracovné príležitosti zváračom
           Pridané: 04.10.2004
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 40/2004

Jonckheere otvoril v Košiciach svoju prvú zahraničnú prevádzku

Na pondelkovej tlačovej besede (4. 10. 2004) oznámili generálny manažér U. S. Steel Košice pre regionálny rozvoj a výkonný riaditeľ Centra ekonomického rozvoja (EDC) Juraj Augustín a predstaviteľ spoločnosti Jonckheere Subcontracting N.V. Paul J. A. Schodts rozhodnutie tejto belgickej firmy investovať v Košiciach.

Spoločnosť Jonckheere existuje od roku 1881. V súčasnosti sa orientuje na sériovú výrobu kovových zváraných, opracovaných a zmontovaných komponentov pre rôzne odvetvia priemyslu - poľnohospodárstvo, dopravu i stavebníctvo. Výroba v Belgicku je sústredená do dvoch prevádzok, ktoré zamestnávajú 275 ľudí. Košická prevádzka, umiestnená v jednej z bývalých hál VSS, je prvou zahraničnou expanziou firmy. V prvej zo šiestich plánovaných fáz rozvoja spoločnosť preinvestuje 3 milióny eúr a vytvorí 16 pracovných miest pre zváračov. V cieľovom roku, čo by malo byť pri priaznivom vývoji o približne dva a pol roka, ráta so zamestnávaním sto pracovníkov. Zatiaľ spracovávajú materiály z belgickej ocele, uvažujú aj o možnosti dodávok z košickej huty.

Pre východnú Európu a Košice sa Belgičania rozhodli po rok a pol trvajúcom oboznamovaní sa s podnikateľským prostredím. Ako uviedol Paul J. A. Schodts, východ zo všetkých regiónov Slovenska, ale i Rumunska, o ktoré sa zaujímali tiež, poskytol najviac príležitostí. Rozhodnutie pre ovplyvnili najmä dosť vysoká miera nezamestnanosti, pomerne blízka vzdialenosť od materskej spoločnosti, prítomnosť medzinárodného letiska, dosť kvalifikovaných pracovných síl a tiež príjemný región, ktorý sa v budúcnosti stane domovom pre potenciálnych manažérov. Vďaka za pomoc a podporu pri príprave investície patrí EDC.

Rozhodnutie spoločnosti Jonckheere, ktorá rozširuje rodinu zahraničných investorov v Košiciach, ocenil aj výkonný viceprezident U. S. Steel Košice pre strategické implementácie Anton Jura. Slovensko, povedal, v ostatnom čase výrazne pokročilo vo vytváraní priaznivého podnikateľského prostredia, čo ocenila aj Svetová banka. Úlohou EDC je pomáhať regiónu pri získavaní zahraničných investorov a zlepšovať tak situáciu v zamestnanosti. Centrum má pripravené ďalšie aktivity prezentujúce východné Slovensko. Jednou z nich bude aj ďalšia road show v severnej Amerike, podobné podujatie plánujú aj v krajinách západnej Európy.

Centrum ekonomického rozvoja, založené U. S. Steel Košice v roku 2001, za svoju doterajšiu existenciu pomohlo etablovať sa na východe Slovenska ôsmim spoločnostiam, ktoré preinvestovali 60 miliónov USD a vytvorili tisíc nových pracovných príležitostí. Podľa vyjadrenia Juraja Augustína v krátkom čase možno očakávať ďalšie pozitívne informácie o príchode zahraničných investorov do nášho regiónu.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat
20.06.2022
Do Botanickej záhrady UPJŠ prinášame viditeľné zmeny
17.06.2022
V U. S. Steele dnes tiekla krv

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...