KONTAKT  |    _eng _sk

Čary dizajnérov s kovom
           Pridané: 27.08.2007
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 34/2007

V Medzeve Maliarsky plenér U. S. Steel Košice 2007

Medzinárodný workshop U. S. Steel Košice - Metal Inspirations 2007 (od 20. do 28. augusta) prilákal do dielní Stredného odborného učilišťa hutníckeho v Šaci viac ako dve desiatky študentov a pedagógov dizajnu z Nemecka, Poľska, Maďarska, Veľkej Británie, Českej republiky a Slovenska. Podujatie, ktorým organizátori podporujú projekt kandidatúry mesta Košice na získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, po šiesty raz pripravili Technická univerzita v Košiciach (TU) v spolupráci s U. S. Steel Košice a SOU hutníckym Košice-Šaca.

Inšpiráciou pre účastníkov tvorivej dielne pri tvorbe kovových objektov sú dve aktuálne témy. Vitajte v Košiciach a Dávame svet do pohybu. Prvá sa viaže ku kandidatúre Košíc na získanie titulu EHMK 2013 a druhá súvisí s rozvojom automobilizmu vo svete a výrobou pozinkovaných plechov pre karosérie v U. S. Steel Košice.

"Tieto dve témy sa budú objavovať na workshope nielen v tomto, ale aj v budúcich ročníkoch," informoval garant workshopu Jaroslav Jarema z Katedry dizajnu Fakulty umení TU. "Úlohou dizajnérov je vytvoriť makety kovových pútačov symbolizujúcich Košice ako multikultúrne a mierumilovné mesto s bohatou históriou, kultúrnym zázemím, prírodnými krásami a turistickými atrakciami, uchádzajúce sa o titul európske hlavné mesto kultúry. Originálne diela by mohli byť, po realizácii na veľkorozmerné, umiestnené pri hlavných prístupových komunikáciách v Košiciach a v prímestských rekreačných oblastiach. Výtvarné dizajnérske diela by bezpochyby obohatili vizuálnu komunikáciu mesta a zároveň by zvýrazňovali európsky rozmer Košíc aj v súvislosti s kandidatúrou EHMK 2013. Pokiaľ ide o automobilizmus, tu je to jasné. Železiarne na budúci mesiac otvárajú novú pozinkovaciu linku a súčasne ňou otvárajú aj pomyselné dvere do automobiliek. Téma teda výsostne aktuálna."

V pondelok tohto týždňa absolvovali dizajnéri prehliadku výrobných prevádzok huty a podvečer sa stretli s riaditeľom pre Vonkajšie vzťahy Jánom Bačom, ktorý ich informoval o aktivitách U. S. Steel Košice v roku 2007. Ďalšie dni, od utorka do soboty, sú vyhradené na tvorivú prácu a odborné diskusie. Podujatie obohatí v nedeľu tematický zájazd za historickými a kultúrnymi pamiatkami Zemplína.

Vernisáž výstavy vytvorených diel sa uskutoční v pondelok, 27. augusta 2007, o 17. hodine v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej ulici v Košiciach. Výstava potrvá do 30. septembra 2007. Od 1. do 5. októbra 2007 obohatia vybrané kovové diela expozíciu U. S. Steel Košice na medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat
20.06.2022
Do Botanickej záhrady UPJŠ prinášame viditeľné zmeny
17.06.2022
V U. S. Steele dnes tiekla krv

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...