Vyhľadávanie:

Ceny Jánovi Peržeľovi a výskumnému tímu Jozefa Bilého

Ceny Jánovi Peržeľovi a výskumnému tímu Jozefa Bilého

Deň mesta Košice už po štrnásty raz patril aj oceňovaniu obyvateľov mesta

Oslavy Dňa mesta Košice sú neodmysliteľne späté s udeľovaním cien mesta Košice a cien primátora mesta Košice jednotlivcom a kolektívom, ktorí sa charakterom života a vykonávanou prácou významne pričinili o rozvoj mesta a šíria jeho dobré meno. Slávnostný akt sa tohto roku, v ktorom si pripomíname už 639. výročie udelenia erbovej listiny panovníkom Ľudovítom Veľkým Košiciam, ako prvému mestu v Európe, uskutočnil v stredu, 7. mája, pred budovou Štátneho divadla Košice. Účastníkmi dobovej slávnosti, počas ktorej si prevzali desiati jednotlivci a tri kolektívy Cenu mesta Košice, 14 jednotlivci a tri kolektívy Cenu primátora mesta Košice a Plaketu primátora mesta Košice, boli osobnosti politického, spoločenského a verejného života Slovenska a Košíc. Svedkami dekorovania, pri ktorom prevzali ceny aj zamestnanci oceliarskej spoločnosti, boli tiež prezident U. S. Steel Košice George F. Babcoke, viceprezidenti William C. King a Patrick J. Mullarkey s manželkami.

Prínos ocenených pre spoločnosť vyzdvihol v príhovore primátor Košíc František Knapík. "Sú našou hrdosťou, povzbudzujú nás k vlastným métam a cieľom, sú klenotmi, ktoré reprezentujú naše mesto a ktoré je potrebné ctiť si a vážiť," povedal okrem iného. "Prácou, ochotou pomôcť, snahou prekonávať limity, tvorivosťou sú ocenení," zdôraznil, "inšpiráciou pre mladých a dôkazom, že práca má zmysel a prináša ovocie." Primátor sa tiež poďakoval všetkým, ktorí ocenených podporili a podporujú v ich celoživotnom úsilí.

Cenu mesta Košice prevzal vedúci oddelenia servis ľudských zdrojov vedenia spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Peržeľ. V hute odpracoval 40 rokov. Bol pri zrode sociálnej politiky spoločnosti a pri zrode zdravotnej poisťovne Sideria, DDP Stabilita a členom ich samosprávnych orgánov. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili cenu pre nášho kolegu aj za jeho angažovanosť v spoločenskom živote. J. Peržeľ je pravidelným účastníkom benefičných aukcií obrazov na podporu hendikepovaných detí, bol spoluzakladateľom Združenia nezávislých výtvarníkov Slovenska v Košiciach, je iniciátorom a organizátorom niekoľkých maliarskych a sochárskych sympózií. Pracoval vo futbalovom hnutí - bol prezidentom 1. FC a členom Slovenského futbalového zväzu, členom TJ VSŽ a členom výboru ľahkoatletického oddielu. Stál pri vzniku Nadácie Matice slovenskej a už viac ako desať rokov je členom jej správnej rady. Je spoluzakladateľom Klubu Zemplínčanov v Košiciach, od roku 1995 je jeho viceprezidentom a spoluautorom projektov v rámci projektu Košice - európske hlavné mesto kultúry.

Tím výskumníkov U. S. Steel Košice pod vedením Jozefa Bilého získal Cenu primátora mesta Košice za prínos k ochrane životného prostredia v oblasti vývoja a implementácie environmentálne neškodných povrchových protikoróznych úprav plechov. Kolektív v zložení Jozef Bilý, František Hollý, Viera Kohouteková, Vanda Tomková a Juraj Graban sa pričinili o to, že od 1. septembra 2006 vyrába USSK všetky pozinkované plechy bez pasivačných roztokov na báze šesťmocného chrómu. S výsledkami ich práce sa stretávame pri výrobkoch bielej techniky, spotrebného materiálu, v automobilovom i stavebnom priemysle.

Kolektív je multidisciplinárny, pozostáva z vysokokvalifikovaných vedcov, technikov a robotníkov, pričom úloha každého z členov je nezastupiteľná. Podstatou úspechu je vzájomný rešpekt k práci iného, vzájomná úcta, dobrá a otvorená komunikácia. Viac o ocenených železiaroch v niektorom z nasledujúcich vydaní Ocele východu.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...