Vyhľadávanie:

Čo ponúkne Steel Park

Čo ponúkne Steel Park

Zo zákulisia Kreatívnej fabriky

V Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach rastie zábavné technické centrum Steel Park - Kreatívna fabrika. Neobvyklá expozícia v Košiciach, ktoré sú v tomto roku európskym hlavným mestom kultúry, vtiahne najmä detských návštevníkov do prostredia továrne a ponúkne im interaktívne hranie sa. Realitou sa stáva vďaka intenzívnej a jedinečnej spolupráci garanta projektu - spoločnosti U. S. Steel Košice s Technickou univerzitou v Košiciach, Univerzitou P. J. Šafárika v Košiciach a pracoviskami Slovenskej akadémie vied v Košiciach a vďaka spoločnému zámeru - spopularizovať medzi deťmi a mladými ľuďmi príťažlivou, nezvyklou a kreatívnou formou svet techniky a technológií.

Čo v kreatívnej fabrike, ktorej budova je v súčasnosti v rukách stavbárov, návštevníci po jej dokončení nájdu? Načrtneme aspoň zopár základných informácií. Výstava ponúkne školákom od siedmich rokov príbeh ocele, na začiatku ktorého stojí ťažba surovín, v strede valcovanie plechov a na jeho konci hotové výrobky - autá. Na deti tu bude okrem zábavy čakať mnoho poučenia a desiatky interaktívnych exponátov. To všetko na troch podlažiach.

Prvé podlažie je vstupom do fabriky. Tu si okrem iného vyskúšajú hru na virtuálnej periodickej tabuľke prvkov, či robotický lis na plechovky. K hlavným atrakciám bude patriť interaktívne pieskovisko alebo geologický vrták. A nebude chýbať ani mechanický výťah, ktorým sa dostanú na druhé podlažie.

Na druhom podlaží nájdu rôzne exponáty s prvkami bezpečnostnej a environmentálnej zodpovednosti. Zastavia sa pri virtuálnej vysokej peci, konvertore, "absolvujú" výrobný proces v teplej valcovni a galvanizáciu plechov. Vyskúšajú si tiež separáciu železného odpadu pomocou elektromagnetického žeriavu, oboznámia sa s interaktívnymi exponátmi zameranými na magnetizmus a pomocou lezeckej lávky sa dostanú na tretie podlažie.

V priestore tretieho podlažia bude lis na autíčka a naplánované je zariadenie s vyrezávačkou, na ktorej si deti urobia vlastné nálepky na dotvorenie vylisovaného autíčka. Návštevníci sa na ňom stretnú aj s modernými pracoviskami a technológiami, ktoré využívajú oceľ. Výrazne sa tu bude pracovať s robotikou a 3D technológiami. Na interaktívnom dotykovom paneli si deti budú môcť zahrať hru Hľadajme oceľ.

Postupne poodhalíme zo zákulisia Steel Parku - Kreatívnej fabriky oveľa viac. Aj prostredníctvom rozhovorov s ľuďmi, ktorí stoja za jej zrodom. A určite podrobnejšie priblížime aj najzaujímavejšie exponáty a ich tvorcov.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...