KONTAKT  |    _eng _sk

Detský svet plný farieb
           Pridané: 08.12.2008
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 49/2008

Ďalší z projektov programu Spoločne pre región realitou

Ďalší z projektov, ktorý v lete tohto roku, v rámci programu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región, získal grant na svoju realizáciu, je už realitou. V stredu minulého týždňa, 26. novembra, v priestoroch Tvorivého domu na vidieku v Drienovci, slávnostne otvorili multifunkčnú Rómsku galériu.

"V čase, keď projekt zriadenia samostatnej galérie uzrel svetlo sveta, sme už nejaké skúsenosti z organizovania tvorivých dielní pre rómske deti mali," nechala sa počuť Jana Zitová, ktorá spolu s výtvarníkom Vladimírom Vološinom Tvorivý dom na vidieku v Drienovci vedie. "Školáci u nás vnikali do tajomstiev maľovania pod vedením výtvarníkov v otvorenom ateliéri, ktorý bol prístupný pre všetkých. Potom sme ho však uzatvorili. A keď sme sa dopočuli o programe Spoločne pre región povedali sme si, že by bola škoda nevyužiť príležitosť, ktorú nám ponúkal, keďže sme sa práce s deťmi nechceli vzdať a mali záujem, aby tu pre nich priestor na maľovanie zostal."

V priebehu niekoľkých mesiacov vznikla v záhrade tvorivého domu unikátna galéria, ktorá bude poskytovať možnosti aktívneho a zmysluplného prežívania voľného času, tvorivosti, získavania nových vedomostí a zručností. Je ohradená, zastrešená, ale zároveň otvorená. Vhodná nielen na maľovanie počas leta, výstavy či prezentácie výtvarných dielok, ale aj iné tvorivé aktivity. Napríklad prácu s hlinou, modelovanie...

"Za to, že tento stánok vznikol, si zaslúžia poďakovanie aj rodičia, ktorí ho pomáhali v rámci aktivačných prác stavať. Podarilo sa im vytvoriť vskutku pekné a kreatívne dielo. Každá stena je iná, originálna, z recyklačných materiálov. Deti sem chodia s radosťou a iste budú aj naďalej. Páči sa im práca s farbami a záujem je veľký. Boli časy, keď k nám prišlo aj štyridsať školákov," konštatovala J. Zitová a dodala: "Chceli by sme tiež viac pracovať s talentovanými deťmi, ktorým by sa cielene venoval profesionálny výtvarník. Niektoré totiž majú naozajstné nadanie. Je na čom budovať."

Empty

ODPORÚČAME

11.09.2019
Minister hospodárstva ocenil aj desiatich košických oceliarov
02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam