KONTAKT  |    _eng _sk

Enviro súťaž
           Pridané: 24.09.2020
Autor: Ľubomíra Šoltésová
Kategória: Životné prostredie

Súpravu na separovanie domáceho odpadu získavajú Igor Lefkanič a Roman Jesenský, ktorí sa podelili o viaceré osobné skúsenosti s ochranou životného prostredia i o svoje názory na environmentálne projekty zavedené pri výrobe železa a ocele.

Igor Lefkanič, hoci býva v bytovke, separuje aj biologický odpad, ktorý nachádza svoje využitie ako kompost na záhradke. „Minimalizujem aj nákup vody v plaste. Pijeme čistú vodu z vodovodu, ktorá hodinu postojí v džbáne s nerastom šungit. Ten absorbuje z vody ťažké kovy, mikróby a má rôzne iné blahodarné účinky.“ V podniku chváli zavedenie zberných nádob na plast, ktorých je po použití ochranných nápojov neúrekom, ale i projekty na eliminovanie úniku nežiaducich látok do ovzdušia či aktivity na opätovné využitie odpadových vôd.

Projekt z oblasti vodného hospodárstva najviac zarezonoval aj u Romana Jesenského, a to konkrétne Čistiareň odpadových vôd v Sokoľanoch, ktorá čistí priemyselnú vodu zo železiarní už tridsať rokov. Okrem rôznych príkladov šetrenia zdrojov a recyklácie odpadov Roman Jesenský uviedol: „Keď som sa dočítal, aké množstvo vody dokáže znečistiť len kvapka oleja, využil som možnosť odovzdávať použitý olej z domácnosti na recykláciu na benzínovú stanicu. Od roku 2013 to bolo už pár litrov. K ochrane životného prostredia prispievame aj pestovaním kvetov, zeleniny a ovocia, ktoré slúžia ako potrava pre včely a iný užitočný hmyz. Zachytávame dažďovú vodu a následne ňou polievame záhradu.“ Z príkladov dvoch našich kolegov vidieť, že aj relatívne malými a jednoduchými činmi vieme toho dosiahnuť veľmi veľa. Záleží na každom z nás, či prekoná svoju pasivitu, niekedy lenivosť či pohodlnosť a prispeje k viditeľnej zmene prostredia, v ktorom žijeme.   

 

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...