KONTAKT  |    _eng _sk

Hlavná ožila dejinami mesta
           Pridané: 15.09.2008
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 37/2008

Galakoncert Interface 2008 prilákal do centra mesta tisíce divákov

Vyvrcholením aktivít súvisiacich s kandidatúrou Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol galaprogram Interface 2008, ktorý sa uskutočnil v nedeľu, 7. septembra, na Hlavnej ulici. Koncert poznamenala tragická udalosť, ku ktorej došlo v rovnaký deň ráno na chorvátskej diaľnici a pri ktorej zahynulo v autobuse s košickou poznávacou značkou štrnásť cestujúcich a ďalší sa vážne zranili. Smutná udalosť sa dotkla celého mesta a reagovali na ňu aj účinkujúci úpravou svojich vystúpení.

Sprievodcami dejinami Košíc boli herci Henrieta Kecerová a Michal Soltész. Jednotlivé hudobné, tanečné a spevácke produkcie oddeľovali videoprojekcie, v ktorých sa zo vzťahu k mestu vyznávali osobnosti slovenskej a európskej kultúry. Prihovorili sa režisér Juraj Jakubisko, mnohostranný hudobník Peter Breiner, ale i už nebohí - hudobník, skladateľ a klavirista Juraj Szabados, herec Peter Rašev a básnik Jozef Urban.

Zaplnená Hlavná tlieskala umelcom, ktorých vystúpenia približovali minulosť i súčasnosť mesta. Tanečníkom baletu ŠDK, Romathanu, súboru Železiar, herečke a muzikálovej speváčke Vande Konečnej, Mariánovi Čekovskému, Petrovi Lipovi, kapele Backwards, vynikajúcemu orchestru Štátneho divadla Košice s dirigentom Igorom Dohovičom a najmä svetoznámemu opernému spevákovi Štefanovi Margitovi, ktorého precítený výkon všetkých dojal. Namiesto ohňostroja, ktorý kvôli tragickej havárii zrušili, znela na záver do stíchnutých Košíc Ave Maria, ktorú spevák zaspieval bez sprievodu orchestra.

Galakoncert podporila U. S. Steel Košice.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu