KONTAKT  |    _eng _sk

Jednoeurové bankovky nebudú, chystajme si platobné karty
           Pridané: 14.04.2008
Autor: Marián HUTŇAN
Kategória: 15/2008

Banky nabádajú vložiť voľnú hotovosť pred Novým rokom na účty

Slovenskí bankári odporúčajú obyvateľom pred zavedením eura uložiť si voľné slovenské koruny do bánk. Vyhnú sa tak starostiam s výmenou domácej meny za euromenu. "Zavedenie eura je príležitosťou pre každého, kto má doma prebytočnú hotovosť v korunách. Ak ju vloží do banky na niektorý z vkladov, peniaze mu banka automaticky a bez poplatku prevedie na eurá," hovorí riaditeľ Regionálneho riaditeľstva Slovenskej sporiteľne (SLSP) v Košiciach Štefan Šipoš.

Slovenská republika chce zaviesť euro od 1. januára 2009, rozhodnutie európskych politických a menových organizácií o zavedení eura v SR sa očakáva koncom mája alebo začiatkom júna 2008. Podľa harmonogramu zavedenia eura v zmysle uznesenia vlády SR Európska centrálna banka (ECB) stanoví konverzný kurz EUR/SKK, ktorý sa už nikdy nezmení, začiatkom júna 2008. Bankomaty slovenských bánk budú do konca roka 2008 vydávať koruny, v roku 2009 eurá, v prvých dňoch roka 2009 v hodnote 10 a 20 eur. Počas konverzného víkendu (od štvrtka, 1. januára do nedele, 4. januára 2009) banky otvoria niektoré vybrané obchodné miesta, ktoré budú zväčša ponúkať výhradne zmenárenské služby (len výmenu slovenských korún za eurá). Od 1. do 20. januára 2009 budú vymieňať bez poplatkov koruny na eurá a umožnia bez poplatku vložiť hotovosť v slovenských korunách na účet alebo vkladnú knižku v eurách.

Banky nabádajú klientov aj k zvýšeniu záujmu o platobné karty, čím sa po prechode na euro vyhnú nielen nedostatku hotovosti v novej mene, ale predídu tým najmä starostiam s oťaženejšími peňaženkami vplyvom väčšieho počtu ťažších eurových mincí. Veď, napríklad, poleurová a jednoeurová minca, čo bude približne hodnota 15,50 a 31 korún, sú o jeden gram ťažšie ako desaťkorunová minca a dvojeurová minca o dva gramy ťažšia ako desaťkorunáčka. Hovorca SLSP Štefan Frimmer v tejto súvislosti pripomenul, že ECB kategoricky zamietla akékoľvek úvahy o zámeroch a snahách Slovenska zaviesť kvôli krajinám vstupujúcim do eurozóny jednoeurovú bankovku, aby uľahčila občanom prechod na novú menu.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu