KONTAKT  |    _eng _sk

Jesenná prechádzka na Izre
           Pridané: 18.10.2017
Autor: Eva DUČAIOVÁ
Kategória: 10/2017

Vyrazíme zo Slanskej Huty, malej obce pod masívom Miliča. Po zelenej značke sa vydáme hore dedinou smerom na jazero Izra. Asfaltová cesta prechádza lúkami, a tak máme krásny výhľad doľava na dolinu Roňavy, nad ktorou sa vypína Slanský hrad. Cestu lemujú staré jablone a betónové bunkre niekdajšieho obranného opevnenia z prvej republiky, zvané „ropíky“. Jeden z nich je hneď neďaleko cesty, tak si ho môžeme obzrieť.

Okolo areálu chaty Dolina sa lesnou cestou dostaneme miernym stúpaním na lesnú križovatku ciest so zaujímavým názvom Veľké drevo. Nad prameňom sv. Františka sa vypína obrovský starý dub, ktorý zrejme dal tomuto miestu meno. Odtiaľto zelená značka klesá po peknej asfaltovej ceste k jazeru Izra. Po niekoľkých desiatkach metrov sa začínajú objavovať popri ceste prvé jedlé gaštany. Mladšie i staršie stromy lemujú cestu a ak sme prišli v pravom čase (v polovici  októbra), všade na zemi sú zelení pichľaví ježkovia, z ktorých pri dopade na zem vyskakujú malé hnedé zašpicatené jedlé gaštany. Zopár si ich nazbierame a pokračujeme k jazeru Izra. Meno vraj má podľa krásnej dcéry tureckého veliteľa, ktorá tu skončila svoj život z nešťastnej lásky. Jazero je predovšetkým rajom rybárov. V zelenej vode sa zrkadlia mohutné stromy rastúce aj priamo na brehu jazera.

Príjemným chodníkom môžeme jazero obísť a vychutnať si rôzne pohľady na jednotlivé zákutia. Ak sa nám už zbiehajú slinky na pečené gaštany, využijeme jedno z mnohých ohnísk priamo pri vode a pokúsime sa ich upiecť na ohni. Naspäť do Slanskej Huty sa môžeme vrátiť tou istou cestou, ale ak sme dobrodružnejšie povahy, môžeme využiť červenú značku smer Malá Izra, z ktorej odbočíme doprava po žltej a na križovatke Irmasek sa opäť pripojíme k našej zelenej značke tesne nad Slanskou Hutou. Dĺžka trasy: 9 km po zelenej, okľukou cez Malú Izru 10 km.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu